خبرگزاری رویترز: نخست‌وزیر قطر در سفر به قندهار با ملاهبت‌الله دیدار کرده است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

رویترز در گزارشی فاش کرد که شیخ عبدالرحمان الثانی، نخست‌وزیر قطر در روز ۲۱ ثور در سفر به قندهار با هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان دیدار کرده است.

طبق گزارش، نخست‌وزیر قطر و رهبر طالبان درباره پایان منع آموزش و کار زنان و خروج افغانستان از انزوای بین‌المللی گفت‌وگو کرده‌اند.

این نخستین دیدار رهبر طالبان که تا کنون در انظار عمومی ظاهر نشده، با یک مقام خارجی است.

منابع رویترز گفتند که امریکا نیز از دیدار رهبر طالبان با نخست‌وزیر قطر مطلع شده و در حال هماهنگی درباره موضوعات بحث‌شده بین دو طرف، از جمله ادامه گفت‌وگو با طالبان است.

طالبان گفته بودند که نخست‌وزیر و رئیس استخبارات قطر در سفر به قندهار با رئیس‌الوزرای این گروه دیدار کرده‌اند.

طالبان تاکنون درباره دیدار نخست‌وزیر قطر با رهبر این گروه چیزی نگفته است.

سخنگوی طالبان گفته بود که هیئت بلندپایه قطر در دیدار با محمد حسن آخند تعهد کردند که روابط و اعتماد با افغانستان را تقویت و در بخش‌های آموزش، صحت و مسائل اقتصادی همکاری کند.

سخنگوی طالبان گفت که رئیس‌الوزرای این گروه در این دیدار از مقامات قطر خواست که برای اعتمادسازی میان افغانستان و جامعه جهانی نقش بیشتر بازی کند.

رهبر طالبان در بیش از ۲۰ ماه حاکمیت این گروه، فرمان‌های محدودکننده‌ای به ویژه علیه کار و آموزش زنان صادر کرده که انتقاد جامعه جهانی را برانگیخته است.

با این حال، منابع مطلع به رویترز گفتند که ملاهبت‌الله «بسیار علاقه‌مند» گفت‌وگو با جامعه جهانی است.

به گفته این منابع، در دیدار رهبر طالبان با نخست‌وزیر قطر همچنین «تلاش‌های این گروه در زمینه مبارزه با تروریسم» نیز مطرح شده است.

کمک‌های بشردوستانه و رفع بحران بشری در افغانستان بخشی دیگری از مذاکرات رهبر طالبان با نخست‌وزیر قطر بوده است.

این اولین سفر نخست‌وزیر قطر به شهر قندهار بود.

طالبان می‌گوید که هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه در قندهار زندگی می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد گفته بود که رئیس‌الوزرای طالبان در دیدار با مقامات قطری از همکاری‌ها و حسن نیت قطر نسبت به افغانستان قدردانی کرده و روی همکاری‌های بیشتر این کشور با مردم و رژیم طالبان تاکید کرده است.

قطر روابط نزدیکی با طالبان دارد. با وجود روابط نزدیک قطر با طالبان، مقامات قطر از جمله وزیر خارجه این کشور بارها از سیاست‌های طالبان در زمینه آموزش و کار زنان انتقاد کرده است. وزیر خارجه قطر پیشین از این گفته بود که منع آموزش و کار زنان افغانستان از سوی طالبان، برای قطر پذیرفتنی نیست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مکزیک - زیر درختان نخل لوس کوموندو
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها