المرصاد، سایت نزدیک به طالبان یادداشت تند خود علیه شیعیان را حذف کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

سایت المرصاد، رسانه نزدیک به طالبان یادداشت تند خود را که در آن داعش و شیعیان را «برابر» خوانده بود، حذف کرد. این یادداشت شیعیان را هم‌تراز داعش و خوارج در صدر اسلام معرفی کرده بود.

نویسنده همچنین به اختلاف باورهای شیعیان با پیروان سنی اشاره کرده بود.

در این یادداشت که نویسنده آن شهاب ‌الافغانی معرفی شده بود، آمده بود که مصداق‌های فروان شباهت‌های رفتاری بین شیعان و خوارج وجود دارد. طالبان از گروه داعش نیز به عنوان «خوارج» نام می‌برد.

سایت المرصاد که بررسی ویب‌سایت و توییترش نشان می‌دهد از پنج ماه گذشته فعالیت می‌کند، پیوسته اخبار درگیری‌های طالبان علیه داعش را منتشر می‌کند.

این رسانه همچنین یاداداشت‌های مفصلی علیه داعش می‌نویسد و در پی به چالش کشیدن این گروه با دستاویز قرار دادن روایات دینی درباره خوراج در صدر اسلام است.

مقام‌های طالبان هرچند اعا می‌کنند که رژیم این گروه به تمام مذاهب در افغانستان احترام می‌گذارد، اما منتقدان این گروه باور دارند که مؤلفه‌های اساسی ایدیولوژی این گروه بر ضد مذاهب غیرسنی و به ویژه شیعیان است.

این گروه، مذهب سنی حنفی را طبق قرائت خود، اساس سیاست‌گذاری‌ها و رفتارهای حکومت خود عنوان می‌کند.

چندی پیش اسنادی به دست افغانستان اینترنشنال رسید که نشان می‌داد وزارت تحصیلات عالی طالبان، درخواست شورای علمای شیعه مبنی بر شمولیت فقه جعفری در نصاب دانشگاه‌ها را رد کرده است.

این وزارت با رد این در خواست، در مصوبه‌ای نوشت که «یک نظام واحد نیازمند نصاب و قانون واحد می‌باشد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها