نهاد تحقیقاتی: با تسلط طالبان، حملات تروریستی در پاکستان ۷۳ درصد افزایش یافته است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

انستیتوت مطالعات صلح پاکستان در گزارش تازه می‌گوید که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، حملات تروریستی در پاکستان ۷۳ درصد افزایش یافته است.

این انستیتوت پارسال گفت که حملات تروریستی در پاکستان ۵۱ درصد افزایش یافته است.

این انستیتوت در ماه میزان پارسال گزارش داد که از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۱۴ آگست ۲۰۲۲، ۴۳۳ نفر در ۲۵۰ حمله تروریستی در پاکستان کشته شده‌اند.

در گزارش تازه این انستیتوت آمده است که ایالت خیبرپختونخوا و بلوچستان بیشتر از دیگر ایالت‌های پاکستان در این ۲۱ ماه گذشته شاهد خشونت‌های تروریستی بوده‌اند. خشونت‌ها در این دو ایالت ۹۲ و ۸۱ درصد افزایش یافته است.

طبق این تحقیق، شمار حملات تروریستی در پنجاب، سند و اسلام‌آباد در مقایسه با ۲۱ ماه قبل از آگست ۲۰۲۲ کاهش نسبی داشته است.

تحریک طالبان پاکستان بزرگترین و مرگبارترین گروه از حدود ۱۲ گروه شورشی در پاکستان است که هزاران جنگجو از مناطق قبیله‌ای را برای انجام حملات علیه دولت پاکستان بسیج می‌کند.
دولت پاکستان بارها از طالبان افغانستان خواسته تا به این گروه اجازه استفاده از خاک افغانستان برای سازماندهی حملات علیه پاکستان را ندهد.
بلومبرگ نیز در گزارشی به نقل از منابع خود نوشت که صدها جنگجوی تحریک طالبان پاکستان که پس از بازپس گیری قدرت توسط طالبان از زندان کابل آزاد شدند، برای جنگ به پاکستان بازگشتند.

طبق گزارش این مجله، برخی از جنگجویان طالبان که به تحریک طالبان پاکستان کمک می‌کنند، سلاح‌هایی را که ایالات متحده پشت سر گذاشته است، از جمله M-۱۶ و تفنگ‌های تک تیرانداز را با عینک‌های حرارتی دید در شب، با خود آورده‌اند.

انستیتوت مطالعات صلح پاکستان در گزارش تازه خود هشدار داد که روندهای نوظهور تروریسم به چالش‌ امنیتی پاکستان در مناطق قبیله‌ای در خیبرپختونخوا و بلوچستان خواهد افزود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.