جمهوری اسلامی ایران به عنوان نایب رییس هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل تعیین شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از ۲۱ نواب رییس هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد تعیین شد. انتصاب جمهوری اسلامی به این مقام انتقادات جهانی را به همراه داشت. امریکا هشدار داد ایران به سازوکارهای سازمان ملل پایبند نیست و اسرائیل نیز این انتصاب را «شرم‌آور» خواند.

نماینده امریکا در سازمان ملل ضمن مخالفت با انتخاب جمهوری اسلامی به عنوان نایب رییس مجمع عمومی این سازمان گفت: «ایران نمی‌تواند به عنوان یک واسطه صادق نقش خود را ایفا کند، چرا که بارها و بارها نشان داده به دنبال تقویت صلح و امنیت جهانی نیست، بلکه علیه آن اقدام می‌کند.»

او افزود: «ایران کشوری‌ست که بارها به‌طور آشکار عدم احترام به منشور ملل متحد و مقام‌های نهادهای مختلف سازمان ملل را نشان داده است.»

وزارت خارجه اسرائیل نیز انتصاب جمهوری اسلامی به عنوان نایب رییس مجمع عمومی سازمان ملل را تصمیمی «شرم‌آور» خواند و گفت: «این تصمیم توهین به میلیون‌ها ایرانی است که برای آزادی‌های اساسی خود و برای عدالت، صلح و ثبات جهانی که قرار است سازمان ملل متحد از آن حمایت کند، مبارزه می‌کنند.»

سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز انتصاب جمهوری اسلامی به این سمت را «مایه شرمساری» خواند و نوشت: «رژیم آیت‌الله تهدیدی برای شهروندانش، خاورمیانه و جهان است و این انتصاب نشان می‌دهد که سازمان ملل به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.»

انتصاب جمهوری اسلامی به نایب رییسی مجمع عمومی سازمان ملل در حالی صورت می‌گیرد که تعیین نماینده حکومت ایران به ریاست مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز انتقادهای بین‌المللی گسترده‌ای را به همراه داشته است.

در جدیدترین مورد از این اعتراض‌ها، هیلل نویر، مدیر اجرایی سازمان دیده‌بان سازمان ملل، از ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای به این سازمان برای لغو انتصاب جمهوری اسلامی به عنوان رییس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر خبر داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شهرهای باستانی
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها