دیپلومات پیشین امریکا: اگر مردم افغانستان اقدام نکنند، طالبان رفتنی نیست

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

یک دیپلومات پیشین امریکا می‌گوید که افغانستان هیچ‌گاه اهمیت آنچنانی برای امریکا نداشته و این کشور اکنون حتا در جایگاه سوم و چهارم اولویت سیاست خارجی امریکا هم قرار ندارد.

دیوید سندی در گفت‌وگو با رادیو افغانستان اینترنشنال گفت اگر مردم افغانستان اقدام نکنند، طالبان رفتنی نیست.

دیوید سندی در گفت‌وگوی ویژه با رادیو افغانستان اینترنشنال تاکید کرد از آنجای که افغانستان در اولویت سیاست خارجی امریکا قرار ندارد در افغانستان کاری جدی انجام نمی‌دهد. به گفته او، به دلیل بی‌توجهی امریکا و در نهایت توافقنامه دوحه، حکومت پیشین افغانستان تحت حمایت امریکا سقوط کرد.

هرچند او امریکا را مقصر اصلی سقوط نظام جمهوریت نمی‌داند و باور دارد که همه در این سقوط به گونه‌ای دخیل‌اند. به باور آقای سندی، رهبران سیاسی افغانستان فرصت‌ها را از دست دادند و هیچ‌گاه از منافع کوچک سمتی و خانوادگی شان عبور نکردند تا در برابر طالبان و سایر تهدیدهای که امنیت افغانستان را به خطر انداخته بودند، ایستادگی کنند.

دیوید سندی معاون سابق وزیر دفاع و سفیر این کشور در چین و جمهوری آذربایجان و دیپلومات امریکا در افغانستان بود.

آقای سندی که در سال‌های اخیر ریاست دانشگاه امریکایی افغانستان را نیز به عهده داشت، پاکستان را به شورش‌گری و حمایت از طالبان متهم کرد. دیوید سندی گفت که حمایت پاکستان از طالبان سبب شد که سایر کشور ها از جمله، ایران و روسیه نیز از این گروه حمایت کنند.

با آنکه آقای سندی می‌گوید که گزارش‌ها از نفوذ تروریستان بین‌المللی در افغانستان نگران کننده است اما امریکا از مخالفان طالبان حمایت نخواهد کرد زیرا آنها منسجم نیستند و هنوز از اختلافات درونی خود بیرون نشده‌اند. او افزود اگر مردم افغانستان خود اقدام نکند و سرنوشت خود را تغییر ندهد، پیش‌بینی این که طالبان زود از قدرت کنار زده خواهند شد سخت است.

این مقام پیشین امریکایی، حاکمیت طالبان را با حکومت کوریایی شمالی و دولت سوریه تحت رهبری بشار اسد تشبیه کرد و گفت که این دو رژیم با آنکه حمایت اکثریت قاطع مردم را ندارند ولی با ایجاد رعب و وحشت حاکمیت شان دوام کرده و جهان برای مردم آن دو کشور نمی‌تواند کاری انجام دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سرانجام، قانون
نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها