پنتاگون برای اوکراین اینترنت ماهواره‌ای استارلینک تهیه می‌کند

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۳

وزارت دفاع ایالات متحده از خرید سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای اوکراین خبر داد.

به گزارش بلومبرگ، قرارداد پنتاگون با استارلینک و دیگر «شرکای جهانی» شامل ترمینال‌های ماهواره‌ای استارلینک و خدمات مرتبط به آن است که مورد استفاده ارتش اوکراین قرار خواهد گرفت.

پنتاگون در بیانیه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار داده، گفته است به همکاری خود با طیفی از شرکای جهانی ادامه می‌دهد تا از دستیابی اوکراین به قابلیت‌های ماهواره‌ای و ارتباطی مورد نیازش اطمینان حاصل کند.

وزارت دفاع امریکا همچنین تاکید کرده ارتباطات ماهواره‌ای، یک لایه حیاتی در شبکه ارتباطی کلی اوکراین است و به همین خاطر، این وزارت‌خانه قراردادی را با شرکت استارلینک برای ارائه این خدمات منعقد می‌کند.

پنتاگون از ارائه جزئیات این قرارداد یا باقی شرکای درگیر در آن به «دلایل امنیتی عملیاتی و به دلیل ذات حیاتی این سیستم‌ها» خودداری کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ اما در گزارش خود در این رابطه گفت قرارداد یاد شده شامل ترمینال‌های ماهواره‌ای استارلینک و خدمات مرتبط به آن است که مورد استفاده ارتش اوکراین قرار خواهد گرفت.

در سپتامبر سال گذشته شرکت اسپیس‌اکس از پنتاگون خواست تا دولت و ارتش اوکراین را در زمینه استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک حمایت مالی کند.

این شرکت خاطرنشان کرده بود که دیگر قادر نیست ترمنیال‌های بیشتری را به اوکراین اهدا کند و یا هزینه عملیات آن را به‌طور نامحدود بپردازد.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌اکس نیز در ۱۵ اکتبر همان سال با عقب‌نشینی از این درخواست در حساب توییتر خود نوشته بود: «به جهنم… با وجود اینکه اسپیس‌اکس هنوز در ضرر است و شرکت‌های دیگر میلیاردها دالر از مالیات‌دهندگان دریافت می‌کنند، ما کماکان از دولت اوکراین برای [برخورداری از] اینترنت رایگان حمایت مالی می‌کنیم.»

علی‌رغم اینکه پس از این تاریخ، درخواست کمک مالی اسپیس‌اکس پس گرفته شد اما پنتاگون مذاکراتش را با این مجموعه بر سر موضوع تامین مالی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای اوکراین ادامه داد.

در اکتبر سال گذشته ایلان ماسک از ارسال ۲۵ هزار و ۳۰۰ ترمینال استارلینک به اوکراین خبر داده بود.

او همچنین تاکید کرده بود که از این میان تنها ۱۰هزار و ۶۳۰ ترمینال برای خدمات دریافتی، هزینه پرداخت می‌کنند.

تاریخ انعقاد قرارداد مورد بحث بین پنتاگون و استارلینک هنوز مشخص نیست.

از سوی دیگر، با وجود آنکه وزارت دفاع امریکا در دسامبر سال گذشته وعده در اختیار گذاشتن خدمات اینترنت ماهواره‌ای را به دولت اوکراین داده بود اما این نهاد در آن زمان انعقاد قرارداد با اسپیس‌اکس را تایید نکرد.

بودجه خرید این ترمینال‌ها احتمالا از طریق بسته «ابتکار کمک امنیتی اوکراین» یا «Ukraine Security Assistance Initiative» تامین خواهد شد.

میخائیلو فدوروف، مقام دولتی اوکراین در دسامبر سال پیش گفته بود این کشور در ماه‌های آتی به لطف قرارداد جدیدش با اسپیس‌اکس و کمک مالی کشورهای اروپایی قرار است ۱۰ هزار ترمینال استارلینک دیگر دریافت کند.

اگرچه اسپیس‌اکس مدت کوتاهی پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین، ترمینال‌های استارلینک را در اختیار این کشور قرار داد اما از تسلیح آن‌ها برای انجام عملیات نظامی توسط ارتش این کشور مخالفت کرد.

گزارش ماه مارچ مجله اکونومیست نشان می‌دهد استارلینک محدودیت‌های مکانی را برای استفاده از ترمینال‌های خود در میادین نبرد اوکراین اعمال کرده است.

نه تنها امکان استفاده از اینترنت ماهواره‌ای این شرکت در مناطق تحت اشغال روسیه وجود ندارد، بلکه به گفته یکی از منابع اطلاعاتی ارتش اوکراین، در محیط‌های آبی و یا هنگامی که ترمینال با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در حال حرکت باشد نیز امکان دسترسی به اینترنت وجود ندارد.

ماه فبروری گذشته ایلان ماسک در حساب توییتر خود گفت استارلینک پشتوانه ارتباطی اوکراین به ویژه در خطوط مقدم است؛ جایی که تقریبا باقی اتصالات اینترنتی از بین رفته است.

او اما همچنین تاکید کرد که امکان تشدید این درگیری‌ها را که می‌تواند منجر به جنگ جهانی سوم شود، فراهم نخواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
مکزیک - زیر درختان نخل لوس کوموندو

رادیو

پادکست‌ها