'جامعه روشنفکران دینی افغانستان' از رشد بی‌رویه مدارس دینی طالبان ابراز نگرانی کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

نهادی موسوم به «جامعه روشنفکران دینی افغانستان» از رشد بی‌رویه مدارس دینی طالبان ابراز نگرانی کرد. این نهاد در اعلامیه‌ای نوشت که طالبان با استفاده از بودجه داخلی و کمک‌های خارجی، مدارس جهادی می‌سازد که نصاب تعلیمی افراطی به «سبک پاکستانی» دارد.

جامعه روشنفکران دینی افغانستان روز شنبه (۱۳ جوزا) در اعلامیه نوشته که طالبان نسل جدیدی از جنگجویان را در این مدارس تربیت می‌کند که برای اهداف بیرون مرزی کاربرد داشته باشد.

این نهاد نوشت: «اگر هدف از تاسیس مدارس دینی رشد سطح علمی جامعه باشد، در قدم نخست باید به شمار مورد نیاز کشور اکتفا شود، و مدارسی که مازاد بر نیاز ایجاد شده است به آموزشگاه‌هایی تبدیل‌ شود که به بهبود زندگی مردم کمک کند.»

جامعه روشنفکران دینی، رشد افکار طالبانی در این مدارس را «زنگ خطر» خوانده و هشدار داده است که افزایش بی‌رویه مدارس دینی موجب عمیق‌تر شدن شکاف‌های مذهبی و فرقه‌ای و همچنین باعث سرایت خشونت به بیرون از مرزهای افغانستان خواهد شد.

این نهاد از کشورهای کمک‌کننده خواسته است تا مواظب باشند که کمک‌هایشان صرف ساختن مراکز ترویج افراطیت و تروریسم نشود.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، شماری از مکاتب را به مدارس دینی تبدیل کرد.

هفته گذشته، وزیر معارف طالبان بار دیگر اعلام کرد که این وزارت در هر ولسوالی ده مدرسه دینی می‌سازد.

طالبان نصاب آموزشی مکاتب را تغییر داده و مقامات این گروه بارها گفته‌اند که نیروهای خارجی در ۲۰ سال گذشته ذهن جوانان را «غربی» بار آورده و این گروه اکنون با تطبیق شریعت، جوانان را ذهنیت‌سازی می‌کند.

بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان در ماه دلو ۱۴۰۰در گزارشی نوشت که رژیم طالبان به‌دنبال آموزش جنگ و جهاد به عنوان دو مفهوم متمایز در مکاتب افغانستان است.

سیگار همچنین در ماه عقرب ۱۴۰۱با ابراز نگرانی، گزارش داد که طالبان مکاتب دولتی را به مدارس مذهبی تبدیل می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.