نتیجه اعتراضات مدنی؛ رهبران طالبان به نشست اسلو درباره افغانستان دعوت نشده‌اند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

ناروی در پی اعتراض افغان‌ها از حضور رهبران طالبان در نشست قبلی اسلو درباره افغانستان، از دعوت رهبران این گروه در نشست آینده اسلو خودداری کرده است.

با این حال، گفته شده که نمایندگانی از وزارت خارجه طالبان در این نشست حضور خواهند داشت.

منابع افغانستان اینترنشنال گفتند که این نشست درباره افغانستان از ۲۳ جوزا تا ۲۵ جوزا در اسلو برگزار می‌شود.

منابع ما افزودند که در این نشست در کنار نمایندگانی از گروه طالبان، گروهی از کارشناسان و سیاستمداران هم از کابل به این نشست خواهند آمد.

علاوه بر این، قرار است برخی از فعالان افغان‌ در خارج از افغانستان نیز در این نشست حضور داشته باشند.

گفته شده که هدف از برگزاری این نشست گفت‎‌وگو پیرامون وضعیت فعلی افغانستان و بررسی تحقق وعده‌های اداره طالبان به جامعه بین‌المللی است.

گفته می‌شود که این نشست به عنوان آخرین اهرم فشار جامعه بین‌المللی برای دستیابی به راه‌هایی ادامه تعامل با اداره طالبان برگزار خواهد شد.

رسانه‌های پاکستانی از احتمال حضور حنا ربانی، معاون وزیر خارجه پاکستان و آصف‌علی درانی، نماینده ویژه این کشور برای افغانستان، در این نشست خبر داده‌اند.

در همین‎حال، وزارت خارجه پاکستان نیز از سفر رسمی حنا ربانی به ناروی، سویدن، دنمارک و بلجیم در روزهای آینده خبر داده است.

او دیدگاه پاکستان را در مورد مسائل منطقه‌ای و جهانی ارائه خواهد کرد و با تصمیم‌گیرندگان، کارشناسان برجسته اروپایی برای بحث در مورد اولویت‌ها و چالش‌های سیاست خارجی گفت‌وگو خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها