گام بلند فوتبال افغانستان برای فرار از خطر تعلیق

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

بنا به گفته‌ مسؤولان پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان، دخالت‌های افراد سیاسی در امور فدراسیون، فوتبال افغانستان را با خطر تعلیق روبه‌رو کرده است؛ حالا سرپرست ریاست تربیت‌بدنی و کمیته المپیک طالبان در یک نامه از والیان افغانستان خواسته است تا در امور فدراسیون فوتبال دخالت نکنند.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، طرف‌داران فوتبال همواره نگران بودند که به دلیل دخالت افراد سیاسی و نظامی در امور فدراسیون فوتبال، فوتبال افغانستان از سوی فیفا تعلیق شود.

حالا عبدالودود حقانی، سرپرست ریاست عمومی تربیت‌بدنی، ورزش و کمیته ملی المپیک طالبان، در آستانه شروع مسابقات مقدماتی جام جهانی 2026 و آغاز رقابت‌های فوتبال کافا که توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار می‌شود، در یک مکتوب از والیان ولایات افغانستان خواسته است تا به خاطر دوری فوتبال از خطر تعلیق، ضمن دوری از دخالت در امور فوتبال، استقلال فدراسیون فوتبال را به رسمیت بشناسند.

در این مکتوب، فدراسیون فوتبال افغانستان یک ارگان مستقل، غیر انتفاعی، غیر دولتی و دارای شخصیت حقوقی ذکر شده است که مطابق با مقررات فیفا و ای اف سی، فعالیت می‌کند.

در ادامه این نامه خطاب به والیان آمده است که ضمن همکاری با مسؤولان فوتبال ولایات و تامین امنیت میدان‌های فوتبال، به کسی اجازه ندهند تا در امور اداری، فنی و انکشاف فوتبال افغانستان دخالت کند.

حقانی از مسؤولان فوتبال ولایات خواسته است تا اطمینان حاصل کنند که امور فوتبال تحت تأثیر هیچ شخص و ارگان سوم قرار ندارد و این که عدم دخالت در امور فوتبال، خواست فیفا است.

در بند هشتم اساسنامه فیفا تاکید شده است که نهادها و مقامات رسمی فوتبال، باید مقررات فیفا را در فعالیت‌های خود رعایت کنند و اقدامات آن‌ها، تحت تأثیر شخص سوم نباشد که اشاره به عدم ورود افراد دولتی و فشارهای سیاسی نیز دارد.

فیفا می‌گوید، تخلف از قوانین فیفا ممکن است منجر به اعمال مجازات‌ها شود؛ حتا اگر نفوذ طرف سوم، ناشی از قصور عضو مربوطه نباشد. هر فدراسیون عضو نسبت به تمام رفتارهای نهادهای وابسته به خود که ناشی از قصور کلی یا سوء رفتار عامدانه اعضای خود بوده، در قبال فیفا مسؤول است.

فیفا همچنین تاکید می‌کند که در اساسنامه کشورهای عضو، بی‌طرفی در امور سیاسی، مذهبی و مستقل بودن از هر نوع دخالت سیاسی رعایت شود؛ در حالی که مسؤولان پیشین فدراسیون فوتبال معتقد هستند که فدراسیون فوتبال افغانستان مستقل نیست. آن‌ها دخالت افراد طالبان در امور فوتبال و ممنوع بودن کامل فعالیت فوتبال زنان را یادآوری می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
تاریخ معاصر افغانستان

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.