کمیته مهاجران ناروی کار خود را با کارمندان زن در قندهار از سر گرفت

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

پس از آن که کارمندان زن کمیته مهاجران ناروی در افغانستان اجازه کار یافتند، این کمیته فعالیت خود را در قندهار از سر گرفت.

دبیرکل این کمیته ماه گذشته گفته بود که رهبران کلیدی طالبان در قندهار برای موافقت موقت با کار امدادگران زن تمایل نشان داده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، یان اگلند دوشنبه (۱۵ جوزا) گفت: «من خوشحالم که تأیید می‌کنم که ما توانسته‌ایم بیشتر عملیات بشردوستانه خود را در قندهار و همچنین تعدادی از مناطق دیگر در افغانستان از سر بگیریم.»

آقای اگلند در توییتی نوشت: «تمام کار ما برای زنان و مردان، دختران و پسران به طور یکسان و با مشارکت برابر همکاران زن و مرد بشردوستانه است.»

طالبان تا حالا در این مورد اظهار نظر نکرده است.

طالبان در ماه اسد ۱۴۰۱ با خروج نیروهای تحت امریکا از افغانستان قدرت را به دست گرفتند.

این گروه در ماه قوس پارسال کار زنان در موسسات غیردولتی و در ماه ثور امسال در دفاتر سازمان ملل ممنوع اعلام کرد.

سازمان‌ملل و مقامات امدادی گفتند که این دستور را رهبر طالبان در قندهار صادر کرده است.

سازمان‌ملل و سازمان‎‌های امدادی در تلاش بودند تا برای ارائه کمک به زنان به ویژه در زمینه صحت و آموزش، استثناهایی در نظر گرفته شود.

طالبان از ماه جدی گذشته وعده داده بود که مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های مکتوب را برای موسسات امدادی ترتیب دهد تا کارمندان زن بتوانند در این نهادها کار کنند.

آقای اگلند ماه گذشته زمانی که طولانی شدن زمان ترتیب این دستورالعمل‌ها شکایت کرد، مقامات طالبان در قندهار پیشنهاد کردند که می‌توانند با ترتیبات موقت موافقت کنند که براساس آن به زنان افغان اجازه داده شود که به کار در دفتر و ساحه بازگردند.

این پیشرفت جدید در حالی اعلام شده است که قرار است در آینده نزدیک نشستی درباره افغانستان در اسلو، پایتخت ناروی، برگزار شود.

طالبان می‌گویند که طبق تفسیر دقیق خود از قوانین اسلامی به حقوق زنان احترام می‌گذارند.

آنها اشتغال زنان و آموزش دختران دختران را در مقاطع بالاتر از صنف ششم با وجود مخالفت گسترده داخلی و بین‌المللی ممنوع کرده‎‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها