امریکا و هند روی نقشه‌راه همکاری در صنایع دفاعی به توافق رسیدند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

امریکا و هند دوشنبه اعلام کردند که روی نقشه‌راه همکاری در صنایع نظامی برای چند سال آینده به توافق رسیدند.

این طرح در نشست لوید آستین و راجنات سینگ، وزیران دفاع دو کشور نهایی شد.

امریکا با تقویت نظامی هند درصدد متوازن کردن قدرت چین در آسیا است.

به نظر می‌رسد هدف از نزدیکی ایالات متحده با هند در عرصه صنعت دفاعی، کم کردن وابستگی هند به چین و به ویژه روسیه است که به طور سنتی ارتش هند را تجهیز می‌کردند.

این نقشه‌راه از این جهت مهم پنداشته می‌شود که واشنگتن کنترول سختگیرانه‌ای بر فناوری نظامی داخلی خود دارد و به سختی آن را با سایر کشورها در میان می‌گذارد.

در بیانیه مشترک دو کشور آمده است: «این همکاری تولید مشترک فناوری در زمینه‌هایی مانند سیستم‌های متحرک جنگی هوایی و زمینی، اطلاعات، نظارت و اکتشافی، مهمات و حوزه زیر دریا را سریع‌تر دنبال می‌کند.»

هند به عنوان بزرگترین واردکننده تسلیحات در جهان، برای تقریباً نیمی از تجهیزات نظامی خود به روسیه وابسته است. البته در این اواخر منابع خود را با خرید تسلیحات از ایالات متحده، فرانسه و اسرائیل و کشورهای دیگر به طور فزاینده‌ای متنوع کرده است.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، در مورد این نقشه‌راه گفت که شراکت دفاعی ایالات متحده و هند مهم است زیرا، «ما با جهانی به سرعت در حال تغییر روبرو هستیم.»

او افزود: «ما شاهد قلدری و زورگویی از سوی جمهوری خلق چین، تجاوز روسیه به اوکراین که به دنبال ترسیم مجدد مرزها با زور و تهدید حاکمیت ملی‌ست و همچنین [شاهد] چالش‌های فراملی مانند تروریسم، تغییرات اقلیمی هستیم.»

همکاری ایالات متحده با هند علاوه بر چین و روسیه، بر نگرانی‌های پاکستان که رقیب سنتی هند به شمار می‌رود، نیز خواهد افزود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چرا اهمیت دارد
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.