طرح بودجه کمک سازمان ملل به افغانستان به ۳.۲ میلیارد دالر کاهش یافت

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

با ادامه اصرار طالبان بر منع اشتغال زنان، سازمان ملل از کاهش مبلغ درخواستی برای کمک به افغانستان خبر داد.

این سازمان پیشتر ۴.۶ میلیارد دالر بودجه سالانه برای کمک افغانستان درخواست کرده بود، اما حالا این مبلغ به ۳.۲ میلیارد دالر کاهش یافته است.

براساس اعلام روز دوشنبه (۱۵ جوزا) این دفتر، سازمان ملل درخواست خود از جامعه بین‌المللی برای کمک به افغانستان را نزدیک به ۱.۴ میلیارد دالر کاهش داده است.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان‌ ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی محدودیت‌های طالبان بر امدادگران زن «زمینه عملیاتی در حال تغییر» به بازنگری طرح بودجه کمک کرده است.

براساس این اعلامیه، «ممنوعیت‌های اخیر به کار زنان در موسسات و سازمان ملل، لایه دیگری از پیچیدگی را به محیط حفاظتی فوق‌العاده چالش‌برانگیز اضافه و ظرفیت عملیاتی شرکا را محدودتر کرده است.»

این دفتر وابسته به سازمان ملل در بیانیه خود افزوده که افغانستان همچنان به یکی از بدترین بحران‌های بشردوستانه در جهان مواجه است و بیش از دوسوم جمعیت این کشور امسال به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

براساس آمار سازمان ملل، تعداد افراد نیازمند در افغانستان از ۲۸.۳ میلیون در ابتدای سال جاری به ۲۸.۸ میلیون نفر افزایش یافته است.

براساس اطلاعات این سازمان، کمک به ۲۰ میلیون نفر از این تعداد اولویت دارد و برای کمک به آنها در شش ماه آینده به ۲.۲۶ میلیارد الر نیاز فوری است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها