بلینکن: عادی‌ شدن روابط اسرائیل و عربستان به نفع امریکا است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه گفت که واشنگتن درصدد عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان است و آن را به نفع امنیت ملی خود می‌داند.

آنتونی بلینکن در یک سخنرانی با انتقاد از اسرائیل گفت که این کشور شهرک‌سازی در مناطق اشغالی فلسطینی را متوقف کند.

بلینکن افزود که ادامه توسعه شهرک‌های یهودی، چشم‌انداز تشکیل دو دولت اسرائیلی-فلسطینی و صلح با مردم فلسطین را به خطر می‌اندازد.

وزیر خارجه امریکا این اظهارات را در «ایپک» ابراز داشت که یک سازمان قدرتمند لابی اسرائیل در ایالات متحده به حساب می‌آید. او در آنجا گفت که بهبود روابط اسرائیل با کشورهای عربی جایگزین طرح تشکیل دو دولت مستقل نیست که اتحادیه عرب، امریکا و اتحادیه اروپا از آن حمایت می‌کنند.

او گفت: «تلاش‌ها برای عادی سازی روابط به هیچ وجه جایگزین پیشرفت در روابط اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها نیست و یکی نباید به قیمت دیگر تمام شود. گسترش روابط اسرائیل با شرکای آن بایستی در راستای رفاه مردم فلسطین و راهکار دو دولت باشد.»

وزیر خارجه امریکا قرار است این هفته از ریاض دیدار کند و در آنجا برسر پیوستن عربستان به «پیمان ابراهیم» با مقامات بلندپایه سعودی بحث خواهد کرد. در چارچوب پیمان ابراهیم، امارات متحده، مراکش و بحرین در سال ۱۳۹۹با اسرائیل روابط دیپلوماتیک برقرار کردند.

بلینکن در ایپک گفت: «ایالات متحده منافع امنیتی حقیقی در حمایت از عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان دارد. ما می‌توانیم در این رابطه نقش جدی خود را ایفا کنیم.»

او افزود: «ما به هیچ وجه دچار این توهم نیستیم که این کار به آسانی یا به زودی انجام پذیر است، اما برای دست یافتن به آن متعهد هستیم.»

عربستان سعودی اعلام کرده است که بدون تعهد اسرائیل به تشکیل دولت مستقل فلسطینی، این کشور را به رسمیت شناخته نمی‌تواند. در عین حال، منابع اسرائیلی هم گفتند که مقامات سعودی در بدل رابطه دیپلوماتیک با اسرائیل، خواستار دریافت امتیازات سیاسی و نظامی از واشنگتن هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها