آنتونی بلینکن به منظور تقویت روابط امریکا و عربستان، وارد ریاض شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

وزیر خارجه امریکا سه شنبه برای یک سفر چند روزه به عربستان رفت.

انتظار می‌رود بلینکن درباره مسائلی چون روابط رسمی با اسرائیل، تولید نفت، رفتار جمهوری اسلامی در منطقه و مهار نفوذ چین و روسیه، با محمد بن سلمان و دیگر مقامات بلندپایه سعودی صحبت کند.

سفر وزیر خارجه در حالی صورت می‌گیرد که دولت سعودی برسر مسائل گوناگون مانند رویکرد واشنگتن در قبال برنامه هسته‌ای ایران و میزان تولید نفت با حکومت بایدن اختلاف دارد.

در آستانه دیدار بلینکن از ریاض، حکومت سعودی اعلام کرد که از تولید نفت خود می‌کاهد، اقدامی که همواره باعث نارضایتی واشنگتن شده است. حکومت بایدن با انتقاد از سعودی گفته است که کاهش تولید نفت به سود روسیه است که بر درآمدهای نفتی خود برای کاهش فشار تحریم‌های غرب و تمویل جنگ اوکراین متکی است.

ریاض به دنبال نارضایتی از واکنش انفعالی واشنگتن در برابر تهدیدهای امنیتی ایران در خاورمیانه، روابط خود را با روسیه و چین نیز بهبود بخشیده است.

چین در یک حرکت چشمگیر دیپلوماتیک، میان عربستان و ایران میانجیگری کرد و به هفت سال قطع روابط میان دو کشور خاتمه دارد. تحلیلگران گفتند که این اقدام چین به معنای کاهش اتکای عربستان به واشنگتن در مناقشات منطقه‌ای و تضمین‌های امنیتی آن است.

بلینکن یک روز قبل از سفر به عربستان اعلام کرد که ایالات متحده به عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل متعهد است.

وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه در سخنانی در ایپک، گروه لابی طرفدار اسرائیل در واشنگتن گفت که عادی‌سازی روابط دیپلوماتیک میان اسرائیل و عربستان به نفع امنیت ملی امریکا است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها