فراخوان همسر مرتضی بهبودی: با ارسال کارت پستال مجازی، از طالبان بخواهید او را آزاد کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

پنج ماه پس از بازداشت مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی توسط طالبان، الکساندرا مستواجا، همسر او از همه کاربران شبکه‌های اجتماعی خواست که با نوشتن پیام کارت پستالی بر روی توییتر و فیسبوک، از طالبان بخواهند تا او را به صورت فوری آزاد کند.

خانم مستواجا در توییتر خود به فارسی نوشته است: «پنج ماه از زندانی شدن همسرم، مرتضی بهبودی، می‌گذرد. من در این مدت در غیاب عشق زندگی‌ کرده‌ام، چرا که عشقی بدون آزادی همسرم وجود ندارد و آزادی نخواهد بود اگر برایش مبارزه نکنیم.»

براساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، مرتضی بهبودی و کمیته حمایت از او، آقای بهبودی در هفدهم جدی تنها ۴۸ ساعت پس از ورودش به کابل، در حالی که می‌خواست برای فعالیت‌هایش جواز بگیرد، به دست طالبان بازداشت شد و تا اکنون در زندان طالبان به سر می‌برد.

این عکاس خبرنگار به جاسوسی متهم شده است.

در این پنج ماه گذشته، خانواده و دوستان او و همچنین سازمان گزارشگران بدون مرز با راه‌اندازی کارزارهای پیگیر آزادی او بودند.

در فراخوان راه‌اندازی توفان توییتری آمده است: «مرتضی برای رساندن صدای مردمی که صدایشان از آنها گرفته شده، زحمات زیادی کشیده است. حالا نوبت ما است که صدای مرتضی باشیم.»

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، دست به سرکوب خبرنگاران زده و شماری از آنان را نیز دستگیر کرده است.

وضع محدودیت‌های گسترده بر کار رسانه‌ها و خشونت علیه خبرنگاران باعث شده تا هزاران تن از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌های افغانستان به کشورهای دیگر فرار کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها