طالبان: حدود۲۵۰ مهاجر افغان در دو شهر پاکستان بازداشت شدند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

سفارت افغانستان در اسلام آباد که در کنترول طالبان است، چهارشنبه گفت که نزدیک به۲۵۰ مهاجر افغان در اسلام آباد، روالپندی و اطراف آن توسط نیروهای پاکستان دستگیر شدند.

سفارت گفت که پناهندگانی با پاسپورت و اسناد قانونی اقامت نیز بازداشت شدند.

سفارت افزود که «دستگیری مهاجران افغان همچنان ادامه دارد.»

در یک ویدیوی منتشر شده توسط یک پناهنده افغان، نیروهای پولیس در اطراف یک ساختمان رهایشی دیده می‌شود. به گفته او، پولیس برای «دستگیری افغان های بدون ویزه» به آنجا آمده‌ بود.

همچنین، برخی مهاجران از بی‌سرنوشتی و بی‌اطلاعی خانواده‌ها از سرنوشت وابستگان شان که توسط پولیس پاکستان بازداشت شدند، شکایت کردند. یکی از پناهندگان پولیس پاکستان را متهم کرد که یک مهاجر افغان را در بدل پول هنگفت و پس از سرگردانی زیاد آزاد کرد.

نماینده حکومت طالبان در اسلام آباد روز چهارشنبه از حکومت پاکستان خواست تا دستگیری پناهندگان افغان را متوقف کند.

ظاهراً، این افغان‌ها به دلیل «نداشتن اسناد» از سوی نیروهای ضدتروریسم پاکستان بازداشت شده اند.

سفارت افغانستان در پاکستان گفت که نمایندگان آن با مقامات پولیس دیدار کرده تا هرچه زودتر وضعیت این مهاجران مشخص شود و از زندان رها گردند.

سفارت در توییتر نوشت: «از حکومت جمهوری اسلامی پاکستان خواسته می‌شود تا دستگیری مهاجران افغان را متوقف کند، زیرا بر روابط دو کشور تاثیر منفی می‌گذارد.»

پیش از این مقام‌های پولیس اسلام‌آباد در پاسخ به افغانستان اینترنشنال تنها بازداشت ۱۷۵ افغان را تایید کرده بودند که به زندان آدیاله در راولپندی منتقل شده‌اند.

پس از سقوط کابل، شماری از افغان‌ها، از جمله مقامات و ماموران دولت پیشین برای فرار از آزار و اذیت طالبان یا مهاجرت به کشورهای غربی، به پاکستان پناهنده شدند.

آنها بارها نگرانی خود را از وضعیت حقوقی و اقامتی ناروشن و احتمال دستگیری توسط پولیس پاکستان ابراز داشته و از کشورهای مهاجرپذیر درخواست کمک کرده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مومبای: شهر کلان جهنم
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها