وزیر خارجه امریکا: در برابر تهدید داعش خراسان هوشیار هستیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۸

وزیر خارجه امریکا در نشست مبارزه با داعش که از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس به میزبانی عربستان سعودی برگزار شد، بر ضرورت هوشیاری در برابر تهدیدات داعش خراسان تاکید کرد.

آنتونی بلینکن افزود: «همه ما مصمم هستیم که افغانستان دیگر هرگز به پناهگاه امن تروریست‌ها تبدیل نشود.»

در کنفرانس خبری که روز پنجشنبه(۱۸ جوزا) در ریاض برگزار شد، آنتونی بلینکن گفت که خطر داعش در افغانستان همچنان پابرجاست و امریکا و متحدانش با آگاهی از خطرات داعش در افغانستان آگاه سعی خواهند کرد اقدامات لازم را برای سرکوب و جلوگیری از این تهدیدات روی دست بگیرند.


او گفت که این گزینه همیشه برای امریکا باز هست که در صورت نیاز خود امریکا به صورت مستقیم برای نابودی افراد کلیدی داعش و القاعده در افغانستان اقدام کند.


همچنان در این کنفرانس خبری به تلاش داعش برای ایجاد یک سیستم مالی جهانی برای هماهنگی‌هایی را در نقاط مختلف برای جمع‌آوری پول برای سازماندهی فعالیت‌های تروریستی در آینده نیز اشاره شد.


آقای بلینکن گفت ایالات متحده در کنار عربستان سعودی و سایر کشورها برای مبارزه با داعش در سطح جهانی اقدام می‌کند.
همچنین در این کنفرانس به مساله حضور اعضای کلیدی داعش که از کشورهای آسیای مرکزی هستند و ظرفیت این را دارند که در این مناطق افراد دیگری را به عنوان نیروهای بالقوه استخدام کنند نیز اشاره شد.
براساس جزییات منتشر شده از سوی وزارت خارجه امریکا، آقای بلینکن در دیدار با فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین گفته ایالات متحده امریکا بیش از ۳۰ میلیون دالر را برای برنامه‌های جدید ضد تروریسم برای آسیای مرکزی اختصاص داده است.
به گفته این مقام امریکایی این مبلغ جدا از ۵۰ میلیون دالری است که این کشور در قسمت ظرفیت‌سازی منطقه‌ای برای مبارزه با داعش در این منطقه سرمایه‌گذاری کرده است.
اما وزیر خارجه امریکا جزییاتی درباره این که این پول چگونه و از چه طریقی به مصرف خواهد رسید توضیحاتی ارایه نکرد.
در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد که وزیر خارجه امریکا در نشست وزیران شورای همکاری خلیج فارس نیز از کمک مالی جدید ایالات متحده به ارزش ۱۵۰ میلیون دالر برای تلاش‌های ثبات در سوریه و عراق خبر داده است.
ائتلاف جهانی برای شکست داعش شامل بیش از ۸۰ کشور است و بر هماهنگی اقدامات علیه افراط گرایان که در اوج خود کنترل بخش های زیادی از سوریه و عراق را در دست داشتند تمرکز دارد.

آقای بلینکن گفت که تعهد ایالات متحده بخشی از بودجه جدید به مبلغ بیش از ۶۰۰ میلیون دالری است که از سوی این کشور برای مبارزه با تروریسم در مناطق تحت کنترل دولت اسلامی در نظر گرفته شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها