اعضای جدا شده از تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران‌خان، حزب جدید تشکیل دادند

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

شماری از اعضای حزب تحریک انصاف پاکستان که به تازگی راه‌شان را از عمران‌خان، نخست‌وزیر سابق جدا کرد‌ه‌اند، می‌گویند که حزب جدیدی «استحکام پاکستان» را تشکیل داده‌اند.

جهانگیر‌ ترین، تاجر و سیاستمدار که این حزب را رهبری می‌کند، گفته است که خط‌ مشی حزب جدید به زودی اعلام خواهد شد.

آقای ترین که رابطه نزدیک با عمران خان داشت، در سال ۲۰۱۱ به عضویت حزب تحریک انصاف در آمد و به عنوان دبیرکل این حزب تا سال ۲۰۱۷ خدمت کرد.

در سال ۲۰۱۸ دادگاه عالی پاکستان تایید کرد که او به علت اتهام فساد دیگر نمی‌تواند نماینده مردم باشد. ترین اما در سایه ماند و تا همین ماه پیش یکی از تاثیرگذارترین افراد در حزب تحریک انصاف بود.

حالا آقای ترین با اعضای جدا شده از حزب تحریک انصاف که تعداد زیادی از آن‌ها به دلیل فشار ارتش مجبور به استعفا شدند، حزب جدیدی ساخته است.

عمران اسماعیل، فرماندار سابق ایالت سیند، عالم خان، سرمایه‌دار و تمویل‌کننده حزب تحریک انصاف، تنویر الیاس، نخست‌وزیر سابق کشمیر تحت کنترول پاکستان و امیر کیانی و علی زیدی، دو تن از وزرای سابق، کسانی هستند که ترین را همراهی می‌کنند.

به نظر می‌رسد کنار جهانگیر ترین را بیشتر افراد سرمایه‌دار و تجارت‌پیشه پر کرده است. اغلب آن‌ها رویارویی با ارتش را به سود خود نمی‌دانند و ادامه تجارت‌شان را در پیروی از اوامر جنرالان ارتش می‌دانند.

احتمالا حزب آقای ترین بتواند در انتخابات آتی پاکستان آنقدر کرسی پارلمانی به دست بیاورد که برای تشکیل حکومت وارد معامله با احزاب بزرگی چون مسلم لیگ (شاخه نواز شریف) و حزب مردم پاکستان شود.

آرای پراکنده در انتخابات بعدی می‌تواند احزاب سیاسی پاکستان را مجبور به ائتلاف‌سازی کند؛ امری که برگ برنده برای ارتش به شمار می‌رود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گنج‌های پنهان
خبرها

رادیو

پادکست‌ها