رسانه‌های پاکستانی از کشته شدن رهبر شاخه خراسان داعش در افغانستان خبر دادند

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۹

رسانه‌های پاکستان به نقل مقامات این کشور خبر دادند ثناءالله غفاری، مشهور به «شهاب المهاجر» رهبر شاخه خراسان داعش در ولایت کنر افغانستان کشته شده است.

سخنگوی فرماندهی پولیس طالبان در کنر به افغانستان اینترنشنال گفت که در روزهای اخیر عملیات ضد داعش در این منطقه صورت نگرفته است.

رسانه جیو نیوز پاکستان با انتشار خبر کشته شدن رهبر داعش در افغانستان، نوشته ثناءالله غفاری در حمله ماه جدی پارسال در سفارت پاکستان در کابل دست داشت.

با این حال، رسانه‌های پاکستان در مورد اینکه رهبر شاخه خراسان داعش چگونه، چه زمانی و توسط چه کسانی کشته شده است، جزئیات نداده‌اند.

رسانه‌های پاکستانی همچنین از مقامات این کشور که این خبر را فاش کرده‌اند، اسم نبرده‌اند.

مقامات پاکستان و طالبان افغانستان تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

درحالیکه فرید دهقان، سخنگوی فرماندهی پولیس طالبان در کنر گفت که در چند روز گذشته در این ولایت هیچ عملیاتی علیه داعش انجام نشده است اما منابع از میان طالبان در کابل به افغانستان اینترنشنال گفتند که این گروه چندی پیش علیه داعش در کنر عملیات کرده که در اثر آن چند پیکارجوی داعشی کشته شده‌اند. این منابع گفتند که در میان کشته شدگان داعش، شهاب المهاجر نبود.

ثناءالله غفاری در دسامبر سال ۲۰۲۱ از سوی سازمان ملل و اتحادیه اروپا به عنوان «تروریست جهانی» معرفی شد.

در سال ۱۴۰۰، وزارت خارجه امریکا برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا شناسایی محل اختفای شهاب المهاجر، رهبر گروه داعش خراسان شود، ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده بود.

طبق اطلاعات وزارت خارجه امریکا، ثناءالله غفاری که ۲۹ ساله بود، مسئولیت رهبری شاخه خراسان داعش را به عهده داشت.

با این حال، رسانه پاکستانی «سما» نوشت که غفاری رهبری شماری از حملات داعش در ایران، اوزبیکستان، تاجیکستان و پاکستان را نیز به عهده داشته است.

وزارت خارجه امریکا گفته بود که او ««مسئول تمام حملات داعش در افغانستان است.»

در بیش از بیست ماه حاکمیت طالبان در افغانستان، داعش حملات متعددی را علیه شهروندان افغانستان انجام داده است. گروه داعش همچنین مسئولیت برخی حملات انفجاری علیه طالبان را نیز به عهده گرفته است.

پیشتر برخی منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفته بودند که ثناءالله غفاری در روستایی بین ولسوالی شکردره و میربچه‌کوت ولایت کابل زندگی می‌کرد. منابع گفتند که او همچنین در دانشگاه کابل دانشجو بود.

رسانه‌های پاکستانی همچنین یک کارت هویت منسوب به ثناءالله غفاری را منتشر کرده‌اند که در آن او «گارد خاص معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان» در سال ۱۳۹۸ معرفی شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گنج‌های پنهان
خبرها
مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 

رادیو

پادکست‌ها