تحصیل زیر ریش طالبان؛ دختر افغان با آموزش از دور از دانشگاه هندی مدرک ماستری گرفت

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۰

دختری که طالبان در جوزجان مانع تحصیلش شده بود، توانست با آموزش از راه دور، از دانشگاه چنای هند مدرک ماستری بگیرد.

بهشته خیرالدین در دو سال اخیر با اینترنت کم‌سرعت، آزمایشگاه خانگی و منابع محدود، دوره آموزشی خود را زیر ریش طالبان به پایان رساند.

این دختر ۲۶ ساله پس از پایان مقطع لیسانس در جوزجان، توانست از دانشگاه فناوری چنای در هند در رشته شیمی بورسیه تحصیلی در مقطع ماستری دریافت کند، اما با تسلط طالبان در ماه اسد ۱۴۰۰ به دلیل مشکلات دیپلوماتیک نتوانست ویزا بگیرد و به هند برود.

با وجود این بدشانسی، بهشته ناامید نشد و از مدیریت دانشگاه درخواست آموزش از راه دور را کرد و این درخواست او از سوی دانشگاه پذیرفته شد.

او در دو سال دوره آموزشی با استفاده از شیشه‌های آشپزخانه، پیاله‌های اندازه‌گیری و مایکروویوی که خواهرش داد، توانست آزمایشگاه خود را در خانه ایجاد کند و با آن آزمایش‌های خواسته شده را انجام دهد.

بهشته در عین زمان با چالش دیگری هم روبه‌رو بود، چرا که او به زبان فارسی درس خوانده بود و تنها انگلیسی را به صورت خودآموز در دوران مکتب خوانده بود.

بهشت در مصاحبه با تایمز آو ایندیا محدودیت‌های وضع شده از سوی طالبان بر زنان افغانستان را ناامیدکننده خواند اما گفت: «به دختران توصیه می‌کنم تا جایی که می توانید مطالعه کنید. در خانه مطالعه کنید، کتاب بخوانید، همه چیز را مطالعه کنید. دچار افسردگی نشوید. ما در مقابل این ظلم خواهیم ایستاد. ما آنها [طالبان] را تغییر خواهیم داد.»

بهشته گفت:«من هیچ حسرتی ندارم، اگر جلوی من را بگیری، راه دیگری پیدا خواهم کرد. من برای شما [طالبان] متاسفم، زیرا شما قدرت دارید، همه چیز دارید، اما از آن استفاده نمی‌کنید. این شما هستید که باید برای حالتان متاسف باشید.»

او درباره نگاه جهان به مردم افغانستان گفت: «ما طالبان نیستیم، تروریست نیستیم. ما مردم عادی هستیم. من نمی‌خواهم وارد سیاست شوم؛ مردم عادی می‌خواهند کشور ما مثل بقیه کشورها پیشرفت کند. تنها راه حل برای کشور من آموزش است. می‌دانم که روزی این دوران سیاه می‌گذرد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.