هشدار خلیلزاد به طالبان: دین‌داری اجباری، مردم را از مسجد و دین دور می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۴

زلمی خلیلزاد با اشاره به خبرهای بسته شدن هزاران مسجد در ایران، نوشت دین نباید اجباری باشد و «رژیم‌ توتالیتر [ایران] مردم را از عبادتگاه‌ها و حتی دین‌شان دور کرده است. این امر گویای سواستفاده رژیم از اسلام است و باید هشداری برای طالبان هم باشد.»

نماینده پیشین امریکا برای صلح افغانستان در توییتی افزود که «ایمان و رعایت» اصول دینی از «درون» منشا می‌گیرد و تلاش خارجی برای مجبور ساختن افراد [به دین‌داری]، نتیجه برعکس می‌دهد.

پیشتر محمد حاجی‌ابوالقاسم دولایی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور ایران در امور روحانیت گفت:‌ «دولت‌های ما در گذشته کارنامه خوبی در حمایت از نهادهای دینی بر جای نگذاشته‌اند و امروزه از بین حدود ۷۵ هزار مسجد در کشور، درب تعداد ۵۰ هزار مسجد بسته است که این فاجعه‌ای است که باید بر آن خون گریست.»

در ماه‌های اخیر، پس از کشته شدن مهسا امینی، دختر کرد ایرانی در بازداشت پولیس گشت ارشاد تهران، اعتراضات سراسری ایرانیان علیه قوانین حجاب اجباری جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت.

در افغانستان نیز، طالبان در بیش از ۲۰ ماه حاکمیت‌شان‌ فرمان‌های سفت و سختی را با استناد بر خوانش خود از «شریعت» صادر کرده است که شهروندان افغانستان به ویژه زنان را در عرصه‌های مختلف محدود می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها