سفیر جاپان با وزیر تحصیلات عالی طالبان درباره آموزش دختران گفت‌وگو کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۹

با ادامه ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان، سفیر جاپان در کابل در دیدار با وزیر تحصیلات عالی طالبان، خواستار توضیح او در این مورد شد.

وزارت تحصیلات عالی طالبان روز دوشنبه (۲۹ جوزا) از این دیدار خبر داد اما نگفت که ندامحمد ندیم چه توضیحی داده است.

براساس اعلامیه این وزارت، کانوشکا ناگواکا از ندامحمد ندیم خواست که اطلاعات خود را در مورد آموزش دختران با او در میان بگذارد.

اعلامیه افزوده که آقای ندیم اطلاعات خود را با او در این مورد در میان گذشت، ولی در اعلامیه هیچ توضیحی نداده شده که این مقام طالبان چه چیزی به این دیپلومات ارشد جاپانی گفته است.

جاپان یکی از بزرگ‌ترین حامیان مالی پروژه‌های عمرانی و خیریه، از جمله آموزش در افغانستان است.

طالبان حدود دو سال پیش آموزش دختران را ممنوع کرد و در این مدت دختران اجازه نداشته‌اند که در مقاطع بالاتر از صنف ششم آموزش ببینند. آنها حتی از رفتن دختران به آموزشگاه‌های خصوصی هم جلوگیری کردند.

این اقدام طالبان اعتراضات گسترده‌ای را در داخل و خارج افغانستان برانگیخته و بر روابط این گروه با جامعه بین‌المللی تاثیر گذاشته است، اما رهبران این گروه همچنان بر موضع خود پافشاری می‌کنند.

فعالان حقوق بشر این اقدام طالبان را «آپارتاید جنسیتی» خوانده‌اند، اما جامعه بین‌المللی تا اکنون تنها به صدور اعلامیه‌هایی برای محکوم کردن این اقدام طالبان بسنده کرده و اقدام عملی نکرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها