۱۰ ماه پس از قتل مهسا امینی، نیروی انتظامی ایران از بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها خبر داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۵

ده ماه پس از کشته شدن مهسا امینی که موجب خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی ایران و تعلیق فعالیت گشت‌های ارشاد در شهرها شد، سعید منتظرالمهدی سخنگوی نیروی انتظامی از بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها خبر داد.

سعید منتظرالمهدی روز یکشنبه، ۲۵سرطان، به رسانه‌های ایران گفت که پلیس از امروز «با استقرار گشت‌های خودرویی و پیاده در سراسر کشور» با زنان و دخترانی که تن به حجاب اجباری نمی‌دهند، «برخورد قانونی و آنان را به دستگاه قضائی معرفی خواهد کرد.»

او افزود که بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها، «در پی مطالبات مردمی و خواسته‌های گروه‌ها و نهاد‌های مختلف اجتماعی و همچنین تاکید» ابراهیم رئیسی صورت گرفته است.

بازگشت نیروهای پیاده و سواره گشت ارشاد به خیابان‌های‌ شهرهای ایران در حالی به طور رسمی اعلام شده است که در هفته‌های اخیر با وجود گزارش‌های غیررسمی از حضور نیروهای امنیتی در راستای اعمال حجاب اجباری، حضور گشت ارشاد رسما اعلام نشده بود.

کشته شدن مهسا امینی در ماه سنبله پارسال پس از بازداشت به دست نیروهای گشت ارشاد، علاوه بر خیزش مردمی، موجی از انتقادها به گشت ارشاد را نیز حتی از سوی نمایندگان مجلس برانگیخت.

با این که نیروی انتظامی از نمایندگان منتقد گشت ارشاد شکایت کرد، اما در ماه قوس سال گذشته، محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی گفت: «گشت ارشاد ربطی به قوه قضائیه ندارد و از همان جایی که در گذشته تاسیس شد، از همانجا نیز تعطیل گردید.»

در واکنش به این اظهارات منتظری، سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به «اظهارات مبهم و متناقض مقام‌های ایرانی در مورد انحلال گشت ارشاد»، در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست تا فریب این ادعاهای مشکوک را نخورد، چرا که زنان در ایران همچنان در معرض بازداشت خودسرانه به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری هستند.

از ماه‌های پایانی سال گذشته موج دیگری از پلمب کافه‌ها، رستوران‌ها و دیگر اصناف در ارتباط با حجاب اجباری آغاز شد و در ماه حمل، احمدرضا رادان فرمانده نیروی انتظامی از آغاز طرح جدیدی برای اعمال حجاب اجباری به ویژه از طریق شناسایی زنان و دختران و توقیف خودروها با دوربین‌های شهری خبر داد.

رادان تهدید کرد که در طرح تازه نیروی انتظامی برای تحمیل حجاب «مطمئن باشید این دوربین‌ها هیچ خطایی نخواهد داشت.»

همچنین با آغاز تابستان، فرمانده کل نیروی انتظامی بار دیگر زنان ایرانی را در زمینه تحمیل حجاب تهدید کرد و گزارش‌های متعددی از گشت‌زنی گسترده نیروهای انتظامی در سواحل دریا و بوستان‌های کشور منتشر شد.

اواخر ماه جوزا، سخنگوی نیروی انتظامی به خبرگزاری فارس گفت که در دو ماه گذشته‌، بیش از ۹۹ هزار پیامک در ارتباط با حجاب اجباری به صاحبان خودروها در ایران ارسال شد.

خبر بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها در حالی پخش شده است که حکومت لایحه‌ای نیز برای تشدید اعمال حجاب اجباری موسوم به لایحه «عفاف و حجاب» تدوین کرده است، اما رسانه‌های حکومتی از جمله روزنامه کیهان گفته‌اند که این لایحه قدرت مقابله با «بی‌حجابی» را ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها