وزیر دفاع پاکستان: طالبان بخواهد یا نخواهد، تروریسم را با تمام ابزار از بین می‌بریم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۵

خواجه محمد آصف در واکنشی جدید به اظهارات سخنگوی طالبان گفت که پاکستان بدون همکاری طالبان افغان نیز تحریک طالبان پاکستان را «ریشه‌کن» خواهد کرد.

او از این که طالبان در چارچوب موافقتنامه دوحه جلو فعالیت‌های تی‌تی‌پی را نمی‌گیرد، انتقاد کرد.

با افزایش حملات طالبان پاکستانی بر نیروهای امنیتی این کشور، خواجه آصف به طور پیوسته از طالبان به علت پناه دادن به تحریک طالبان پاکستانی انتقاد کرده است. اظهارات او واکنش تکراری طالبان را به دنبال داشته است.

طالبان مشکل تی‌تی‌پی را «مسئله داخلی» پاکستان می‌داند و خواهان گفت‌و‌گوی پاکستان با این گروه شبه‌نظامی است که خواهان تشکیل دولت مشابهی طالبان افغان در پاکستان است.

خواجه آصف دیروز، شنبه از طالبان خواست که بر بنیاد توافقنامه دوحه مانع فعالیت‌های طالبان پاکستانی در خاک افغانستان شود.

در واکنش، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت که طالبان تنها در رابطه با امریکا به موافقتنامه دوحه پایبند است. او افزود که طالبان این «توافقنامه را با امریکا امضا کرده است و با پاکستان نه در چارچوب توافق دوحه بلکه به عنوان کشوری دوست برخورد می‌کند.»

این اظهارات مجاهد انتقاد وزیر دفاع پاکستان را برانگیخت. خواجه آصف با باز نشر توییت فتح‌الله بابر این حرف سناتور پیشین پاکستان را تایید کرد که «طالبان در چارچوب توافقنامه دوحه تنها برخی از گروه‌های شبه نظامی را مهار می‌کند.»

خواجه آصف در توییتر نوشت: «فارغ از موضعگیری افغانستان، پاکستان قاطعانه می‌خواهد که با تمام منابع، تروریسم را از خاکش ریشه‌کن کند. این اتفاق فارغ از این که کابل گروه‌های تروریستی را در خاکش مهار می‌کند یا خیر، روی خواهد داد.»

طالبان افغان و پاکستانی به دلیل رابطه نزدیک فکری و نظامی در دو دهه گذشته از یک دیگر حمایت کرده‌اند.

طالبان افغان برای کاهش انتقادهای پاکستان، اعلام کرد که طرح انتقال جنگجویان تی‌تی‌پی را از نزدیک مرز پاکستان به شمال افغانستان به مرحله اجرا گذاشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.