مایکل مکال: آماده‌ام بودجه کمک به افغانستان را تعلیق کنم تا به جیب طالبان نرود

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۳

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید آماده است بودجه کمک به افغانستان را تا زمانی که مطمئن شود به جیب طالبان نمی‌رود، تعلیق کند.

مایک مکال روز یکشنبه (۲۲ اسد) با انتقاد از سرکوب زنان توسط طالبان گفت زنان در افغانستان نمی‌توانند تحصیل کنند و از خانه بیرون شوند.

فاکس‌نیوز در جریان مصاحبه با رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا از او پرسید به مالیات‌دهندگان امریکایی که دالرهای‌شان به گروه طالبان سرازیر می‌شود، چه می‌گویید.

مایک مکال در پاسخ گفت: ما نیاز داریم اطمینان پیدا کنیم که این پول به درستی مصرف می‌شود و به زنان افغانستان هم کمک خواهد کرد.

او تاکید کرد که زنان در افغانستان حتی نمی‌توانند در سازمان‌های خیریه غیردولتی استخدام شوند، با این حال «ما پول پرداخت می‌کنیم.»

آقای مکال گفت اگر این اطمینان به امریکا داده نشود که زنان از کمک‌ها مستفید می‌شوند و این پول به جیب طالبان نمی‌ریزد، «من فکر می‌کنم ما باید آماده باشیم تا آنرا کاهش دهیم.»

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) روز سه‌شنبه (۱۷ اسد) در گزارشی به کانگرس ایالات متحده گفت که دولت بایدن در دو سال گذشته، ۲.۳۵ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

جان ساپکو گفت: «نمی‌تواند به این کمیته یا مالیات‌دهندگان امریکایی اطمینان دهد که ما در حال حاضر به طالبان کمک‌ مالی نمی‌کنیم.»

بازرس ویژه امریکا روز پنجشنبه (۲۹ سرطان) در نشستی به میزبانی انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در لندن نیز گفت طالبان در برنامه‌های سازمان ملل رخنه کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

الماس شرق - احمد ظاهر
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها