زنان معترض خطاب به جهان: طالبان از حل بحران‌ها در افغانستان عاجز اند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۲۳

در آستانه دومین سال بازگشت طالبان به قدرت، گروهی از زنان معترض افغان در اعلامیه‌ای گفتند که افغانستان «در یک بحران تمام عیار انسانی و حقوق بشری بسر می‌برد.»

به گفته آنها، طالبان از حل مشکلات افغانستان عاجزند و کشورهای جهان از معترضان حمایت کنند.

این زنان در این اعلامیه گفتند که طالبان دوسال پس از به قدرت رسیدن، «به تبعیض و خشونت علیه زنان»، «محدودسازی آزادی بیان و اجتماعات» و «کوچ های اجباری» دست زده‌اند.

آنها که خود را بخشی از «حرکت خودجوش زنان افغانستان» می‌دانند، منتقد روابط کشورها با طالبان بوده و آن را «باج دهی برای تروریسم» توصیف کرده‌اند.

هیچ کشوری تا هنوز طالبان را به رسمیت نشناخته است و بر رعایت حقوق بشر و حکومت فراگیر در افغانستان تاکید دارند. مقامات امریکایی در سطح نمایندگان خاص وزارت خارجه ایالات متحده، بیشتر از کشورهای دیگر با طالبان دیدار کرده‌اند.

این نمایندگان می‌گویند که با طالبان در مورد مسائل مشخص مانند رفع ممنوعیت تحصیل زنان، گفت‌و‌گو می‌کنند و این نشست‌ها به معنای به رسمیت شناختن این گروه نیست.

زنان معترض در اعلامیه خود نشست‌های مقامات غربی با طالبان را به «حمایت و همکاری» با این گروه تعبیر کرده‌اند. آنها هشدار داده‌اند که «فاجعه حاکم بر افغانستان» دامن آنها را نیز خواهد گرفت.

زنان معترض از کشورهای غربی خواسته‌اند که از «زنان و نیروهای دموکراتیک افغانستان» حمایت کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
قدرت کلمات
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها