روسیه پس از سفر احمد مسعود به مسکو: طالبان حکومت فراگیر تشکیل دهد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۰۹

سخنگوی‌ وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه (۸سنبله) در یک نشست خبری به سفر احمد مسعود به مسکو اشاره کرد و بار دیگر از طالبان خواست حکومت فراگیر تشکیل دهد.

ماریا زاخارووا گفت طالبان و نمایندگان دیگر اقوام وارد گفت‌وگو شوند.

او ‌‌یادآوری‌ کرد که سه روز پیش احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان با سرگئی میرونوف، رئیس حزب روسیه عادل در پارلمان روسیه دیدار کرده است.

روسیه پیش از این بارها از طالبان خواسته حکومت فراگیر تشکیل دهد. پارسال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت در صورتی که طالبان درباره ایجاد حکومت فراگیر تضمین دهند، مسکو به‌رسمیت شناختن این گروه به عنوان حکومت قانونی افغانستان را بررسی خواهد کرد.

سخنگوی‌ وزارت خارجه روسیه افزود هرچند طالبان به رسمیت شناخته نشده‌اند، اما روسیه به همکاری با این گروه ادامه می‌دهد.

این دیپلومات اما تاکید کرد همچنان خطرات و تهدیدات تروریستی، مشکلات اجتماعی و اقتصادی و حقوق بشر در حاکمیت طالبان وجود دارد.

خانم زاخارووا گفت: «در صورتی که وضعیت بر اساس یک سناریوی نامطلوب پیش رود، سازمان‌های تروریستی بین‌المللی، در درجه اول داعش، از شرایط سوءاستفاده خواهند کرد و برنامه‌هایی را برای گسترش بیشتر در خارج از افغانستان، به ویژه در آسیای میانه طراحی می‌کنند.»

او افزود روسیه از طالبان و نمایندگان دیگر اقوام می‌خواهد که به منظور تشکیل یک حکومت واقعا فراگیر، تشدید مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و تامین حقوق بشر وارد گفت‌وگو شوند.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان با سرگئی میرونوف، رئیس فراکسیون حزب روسیه عادل در دومای دولتی روسیه در مسکو دیدار کرد.

به گزارش رسانه حزب روسیه عادل، دو طرف در این دیدار در مورد وضعیت سیاسی افغانستان و راه‌حل آن گفت‌وگو کردند.

جبهه مقاومت ملی افغانستان در بیانیه‌ای نوشت که آقای مسعود در دیدار با مقام‌های روسی، درباره راه‌های برون‌رفت از بحران کنونی در افغانستان گفت‌وگو کرده است.

آندری سرنکو، کارشناس روس دو روز پیش در تحلیلی نوشت تمرکز طالبان بر گفت‌وگو با امریکا و وابستگی فزاینده مالی و سیاسی این گروه به این کشور، احتمالا دلیلی برای مسکو برای تجدید نظر در روابط با طالبان است.

با این حال ‌او می‌گوید روسیه با وجود ارتباط با جبهه مقاومت ملی، همچنان تلاش خواهد کرد که گفت‌وگو با طالبان را حفظ کند، تا «تمام تخم‌ها در یک سبد» نباشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
الماس شرق - احمد ظاهر
خبر

رادیو

پادکست‌ها