دو زن برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی طالبان در مقابل پارلمان ناروی اعتصاب غذا کردند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۶

دو فعال حقوق زن با ارسال ویدیویی به افغانستان اینترنشنال خبر دادند که برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی در افغانستان در مقابل پارلمان ناروی اعتصاب غذا کرده‌اند.

هدا خموش و مینه رفیق گفتند اعتصاب غذا را از روز پنجشنبه، ۱۶ سنبله آغاز کرده‌اند.

این دو فعال حقوق زن افزودند که از پولیس ناروی اجازه گرفته‌اند که تا دوازدهم سپتمبر ۲۰۲۳ در مقابل پارلمان ناروی دست به اعتراض مدنی بزنند.

آنان گفتند این حرکت را برای حمایت از خواست‌های فعالان حقوق زن در شهر کلن آلمان به راه انداخته‌اند.

هفت روز پیش، در اول سپتمبر ۲۰۲۳ تمنا زریاب پریانی و شماری دیگر از فعالان حقوق بشر از افغانستان و ایران با خواست به رسمیت شناخته شدن آپارتاید جنسیتی در افغانستان اعتصاب غذا کردند.

قطع کمک‌های مالی به طالبان و آزادی زندانیان سیاسی در افغانستان از دیگر خواست‌های آنان است.

این حرکت مدنی با موج گسترده‌ای از همدلی و همراهی فعالان حقوق بشر، هنرمندان و فعالان مدنی در افغانستان و خارج از کشور همراه بوده است.

سه روز پیش معصومه ایوبی از کابل و صابره اکبری از اسلام‌آباد اعلام کردند که در همراهی با فعالان حقوق زن در شهر کلن دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

صابره اکبری، فعال حقوق زن افغان از اسلام‌آباد روز پنجشنبه به افغانستان اینترنشنال گفت که در جریان دو روز گذشته دستکم ۱۰ فعال حقوق زن افغان در پاکستان اعتصاب غذا کرده‌اند.

خانم اکبری افزود این ده زن می‌خواستند خیمه تحصنی را در شهر اسلام‌آباد برپا کنند اما پولیس این شهر اجازه برپایی خیمه را به آن‌ها نداد.

یک سازمان حقوق بشری موسوم به «فریدم ناو» روز چهارشنبه با اشاره به اعتصاب غذای فعالان زن افغانستان گفت طالبان در دو سال گذشته ۶۴ قانونی وضع کرده که زنان را از عرصه عمومی حذف می‌کند.

این سازمان گفت با زنان افغان که «شجاعانه برای حقوق خود می‌جنگند» ابراز همبستگی می‌کند. «فریدم ناو» همچنین از جامعه جهانی خواست در واکنش به بحران حقوق بشری در افغانستان اقدام فوری انجام دهد.

مقامات سازمان ملل، پارلمان آلمان و پارلمان ناروی، نهادهایی که مخاطب اصلی پیام زنان معترض افغانستان هستند، تاکنون پاسخی به درخواست‌های آنان نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبر
وادی رقابت
دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها

رادیو

پادکست‌ها