دیده‌بان حقوق بشر از دادگاه بین‌المللی کیفری خواست جنایت طالبان «علیه بشریت» را بررسی کند

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۱۷

دیده‌بان حقوق بشر با نشر گزارش جدید می‌گوید که طالبان با آزار و اذیت مبتنی‌بر جنسیت زنان و دختران افغان، مرتکب «جنایت علیه بشریت» شده است.

این سازمان از دادگاه بین‌المللی کیفری خواست پرونده جنایت‌های طالبان علیه زنان را بررسی کند.

این اولین بار است که دیده‌بان حقوق بشر اقدامات طالبان علیه زنان را «جنایت علیه بشریت» مطرح کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش جدید خود که روز جمعه (۱۷ سنبله) منتشر شد، نوشت که سیاست‌ها و قوانین طالبان زنان و دختران افغان در سراسر افغانستان را به خاطر جنسیت‌شان از حقوق اساسی آنها محروم کرده است.

الیزابت اونسون، رئیس عدالت بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر گفت که انکار ظالمانه و روشمند حقوق ابتدایی زنان توسط طالبان به هدف حذف آنها از زندگی عمومی، توجه جهانی را به خود جلب کرده است.

خانم اونسون افزود که حکومت‌های ذی‌دخل باید رهبران طالبان را به دست عدالت بسپارند.

دیده‌بان حقوق بشر نوشت که برپایه یافته‌های این سازمان، طالبان از آغاز حکومت دوباره خود تاکنون، با صدور دستورات کتبی و شفاهی، مرتکب «جنایت علیه بشریت» در قبال زنان افغان شده است.

این سازمان از طالبان خواست که تمام اشکال سرکوب و تبعیض که حقوق ابتدایی زنان و دختران را می‌گیرد، لغو کند.

دیده‌بان حقوق بشر تصریح کرد که افغانستان یکی از طرف‌های اساسنامه رم دادگاه بین‌المللی کیفری است و دادستان‌های آن اجازه دارند که تحقیقات خود باره وضعیت افغانستان را از سر گیرند.

الیزابت اونسون گفت: «تحقیقات دادگاه بین‌المللی کیفری در افغانستان می‌تواند راه را برای پاسخگویی به جنایت علیه بشریت در خصوص آزار و اذیت جنسیتی فراهم کند.»

این مقام دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرد که حکومت‌ها باید اطمینان حاصل کنند که دادستان‌های دادگاه بین المللی کیفری منابع و همکاری‌های لازم را برای بررسی این جنایت‌ها در افغانستان دارند.

طالبان در دو سال گذشته، محدودیت‌ها گسترده‌ای بر زندگی شغلی، آموزشی و اجتماعی زنان وضع کرده است. این گروه دختران بالاتر از صنف ششم را از مکتب رفتن منع کرده و درهای دانشگاه‌ها را به روی دانشجویان دختر بسته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نان آوران
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.