کارشناسان می‌گویند توسعه فناوری هوش مصنوعی شکل جنگ را تغییر می‌دهد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۱۷

برخی از کارشناسان فناوری بر این باورند که استفاده از هوش مصنوعی برای توسعه تسلیحات نظامی می‌تواند سلطه دفاع سنتی را به چالش بکشد.

به گزارش رویترز کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که در آینده ربات‌های هوایی، زمینی و دریایی در جنگ نقش مهمی خواهند داشت.

رویترز روز جمعه (۱۷ سنبله) در گزارشی نوشت که شواهد جنگ اوکراین نشان می‌دهد که شکل جنگ در حال تغییر است.

به گفته تحلیل‌گران نظامی، که جنگ اوکراین را مطالعه می‌کنند، هواپیماهای بدون سرنشین ساده و کنترل از راه دور، قدرت مانور توپخانه، راکت و موشک در اوکراین را تا حد زیادی بهبود بخشیده است.

کاتلین هیکس، معاون وزیر دفاع امریکا در یک همایشی درباره فناوری نظامی گفت که قابلیت‌های نظامی سنتی و ضروری «باقی می‌ماند»، اما اذعان کرد که جنگ اوکراین نشان داد که فناوری نوظهور توسعه‌یافته تولید شرکت‌های تجاری و غیرسنتی می‌تواند در دفاع در برابر تهاجم نظامی مدرن تعیین‌کننده باشد.

در گزارش رویترز آمده که اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند انقلابی در تسلیحات، جنگ و قدرت نظامی ایجاد کند.

بر اساس گزارش گروهی از کارشناسان غیرحزبی امریکا، نیروهای روسیه و اوکراین هر دو در حال ادغام سلاح‌های سنتی با هوش مصنوعی، تصویربرداری ماهواره‌ای و ارتباطات و مهمات هوشمند هستند.

در این گزارش آمده که میدان نبرد اکنون به صورت پراکنده متشکل از سنگرهایی است که در آن سربازان برای زنده‌ماندن مجبور شده‌اند به زیر زمین بروند و یا در زیر زمین جمع شوند.

برخی از استراتژیست‌های نظامی تصریح کرده‌اند که در این جنگ، هلیکوپترهای تهاجمی آسیب‌پذیر شده و نقش خود را به طور فزاینده به هواپیماهای بدون سرنشین واگذار کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها