آپارتاید جنسیتی در افغانستان؛ اعتصاب غذای تمنا پریانی و همراهانش در آلمان وارد روز هشتم شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۱۷

اعتصاب غذای تمنا زریاب پریانی و شماری از فعالان زن در آلمان وارد هشتمین روز شد. برخی دیگر از فعالان زن افغان نیز در ناروی و پاکستان، به منظور تحت فشار قرار دادن جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی در افغانستان، اعتصاب غذا کرده‌اند.

تمنا زریاب پریانی و شمار دیگر از زنان که او را در این اعتصاب همراهی می‌کنند، در اعتراض به سیاست‌های طالبان در قبال زنان افغانستان، روز جمعه، دهم سنبله، اعتصاب غذا کردند.

این زنان معترض افغان از دولت آلمان و پارلمان این کشور خواسته‌اند که آپارتاید جنسیتی طالبان را به رسمیت‌ بشناسد.

خانم پریانی روز جمعه هفدهم سنبله، به افغانستان اینترنشنال گفت که مقامات آلمان تاکنون سکوت کرده و به درخواست آنها پاسخ نداده‌اند. خانم زریاب افزود که وضعیت صحی او خوب نیست.

از سوی دیگر، اعتصاب غذای هدا خموش و مینه رفیق، از فعالان حقوق زن در مقابل پارلمان ناوری وارد سومین روز شده است.

هدا خموش به افغانستان اینترنشنال گفت که روز جمعه ۱۷ سنبله اعضای حزب سرخ ناوری از محل تحصن آنها دیدار کردند.

به گفته خانم خموش، اعضای این حزب از اعتصاب آنها حمایت کردند و گفته‌اند که این اعتراضات باعث می‌شود اقدامات طالبان علیه زنان بیشتر بازتاب یابد.

اعتصاب غذا دو فعال زن افغان در مقابل پارلمان ناروی

اعتصاب غذای صابره اکبری یکی دیگر از فعالان زن افغان در اسلام‌آباد نیز وارد چهارمین روز شد. او در همراهی با فعالان حقوق زن در شهر کلن آلمان اعتصاب غذا کرده است. خانم اکبری روز جمعه به افغانستان اینترنشنال گفت که وضعیت صحی او خوب نیست اما به اعتراض و اعتصاب خود ادامه می‌دهد.

خانم اکبری افزود: «وضعیت صحی من خوب نیست، احساس ضعف می‌کنم اما وقتی به اهدافم فکر می‌کنم قدرت و توانایی من بیشتر می‌شود.»

چارمین روز اعتصاب غذای صابره اکبری در اسلام‌آباد

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.