وزیر فرهنگ طالبان: در زندان گوانتانامو یک مگس به اتاقم آمد، اما نخواستم آن را بکُشم

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

خیراالله خیرخواه،‌ وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان که بیش از ۱۳ سال را در گوانتانامو سپری کرده، می‌گوید باری یک مگس به اتاقش در این زندان آمد، اما نخواست آنرا بکُشد.

آقای خیرخواه گفت این مگس را نکشته تا ببیند یک «پرنده دیگر» هم آنجا حضور دارد.

این اظهارات در حالی انجام می‌شود که گروه طالبان در بیست سال گذشته، از سوی سازمان‌های حقوق بشری بارها به ارتکاب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت متهم شده‌ است.

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و وزیر داخله طالبان پس از ورود این گروه به کابل اعتراف کرد که افراد گروه تحت امر او بیش از ۱۰۵۰ حمله انتحاری را در شهرهای افغانستان سازماندهی کرده است.

خیرالله خیرخواه در نشستی تحت عنوان «ملت آسوده و نظام مسئول» که روز دوشنبه، سیزدهم سنبله در تخار برگزار شد، این سخنان را ابراز کرده است؛ خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان روز شنبه (۱۸ سنبله) ویدیوی سخنرانی وزیر اطلاعات و فرهنگ این گروه منتشر کرده است.

این مقام طالبان، در سخنرانی خود از تجربه‌اش در زندان گوانتانامو حکایت می‌کند؛ جایی به گفته خودش از گذر فصل بهار و تابستان باخبر نمی‌شد.

خیرالله خیرخواه که در سال ۲۰۱۴ از گوانتانامو آزاد و به قطر منتقل شد، می‌گوید در این زندان مشغول «قرآن و تفکر» بود و بسیاری‌ها از «معنویت» در آن‌جا استفاده کردند.

خیرخواه «کیفیت محبس امریکایی‌ها» را در تمام دوران زندگی‌اش یگانه توصیف کرد.

این مقام طالبان زندانی شدنش را «فیصله خداوند» خواند و گفت یک روز جنرالان امریکایی آمدند و گفتند: «تو از این‌جا می‌روی... شاید خانه بروی.»

این مقام طالبان در حالی از نکشتن یک مگس در زندان تعریف می‌کند که این گروه در جریان نبرد بیست ساله علیه دولت سابق افغانستان و متحدان غربی آن، به کشتار گسترده غیرنظامیان متهم شده است.

در ماه حوت ۱۴۰۰، سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان و رهبر شبکه حقانی، تایید کرد که تنها هزار و ۵۰ نفر از اعضای شبکه او حمله انتحاری انجام دادند.

خیرالله خیرخواه در سال ۲۰۱۴ در پی مذاکرات طالبان و مقام‌های ایالات متحده، یکجا با برخی اعضای دیگر این گروه با یک اسیر امریکایی مبادله و آزاد شد. او پس از آن به دفتر سیاسی طالبان در قطر پیوست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.