در پی درگیری و بسته شدن گذرگاه تورخم، طالبان خواهان گفت‌و‌گوی دیپلوماتیک با پاکستان شد

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

چهار روز پس از درگیری طالبان با مرزبانان پاکستان و بسته شدن گذرگاه تورخم، این گروه بسته شدن این مرز و شلیک نظامیان پاکستان به افراد طالبان را «خلاف حسن همجواری» خواند.

وزارت خارجه طالبان برای حل این مشکل خواهان گفت‌وگوی دیپلوماتیک با پاکستان شد.

گذرگاه مرزی تورخم روز چهارشنبه (۱۵ سنبله) پس از درگیری میان جنگجویان طالبان و مرزبانان پاکستان بسته شد.
وزارت خارجه طالبان روز شنبه (۱۸ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای در توضیح علت درگیری بین نیروهای پاکستان و طالبان نوشت: «نیروهای پاکستانی زمانی بالای نیروهای سرحدی افغان شلیک کردند که [آن‌ها] مصروف ترمیم یک پوسته امنیتی بودند که سال‌ها قبل اعمار گردیده بود.»

منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند تیراندازی زمانی آغاز شد که طالبان به ساخت‌وساز یک ایست بازرسی در نزدیک دروازه تورخم آغاز کردند و نیروهای پاکستانی خواستند مانع آن شوند.

این وزارت با اشاره به ضرورت اقتصادی پاکستان برای واردات می‌گوید که بستن مرز تورخم، تجارت بین دو کشور و منطقه را متاثر می‌سازد.

وزارت خارجه طالبان، پاکستان را متهم به ایجاد مشکلات در بندر کراچی کرده و می‌گوید «همزمان با رسیدن محصولات زراعتی و میوه‌جات افغانستان، دروازه‌ها را به بهانه‌های توجیه‌ناپذیر می‌بندد.»

وزارت خارجه طالبان تاکید کرده که این عملکردهای پاکستان موجب افزایش فاصله بین مردمان دو کشور می‌‌شود.

وزارت طالبان متوقف کردن صدها کانتینر اموال و عراده‌جات از افغانستان، آتش‌زدن لاری مملو از انجیر افغانستان در مسیر بندر واگه و مسدودسازی گذرگاه تورخم را خلاف همه تعهدات قبلی و تعهدات تحت قوانین بین‌المللی می‌داند.

با این‌حال، وزارت خارجه طالبان از پاکستان خواسته به منظور بهبود تجارت، ترانزیت و اقتصاد منطقه‌، راه‌های تفاهم و گفت‌و‌گوی دیپلوماتیک جست‌وجو شود.

این وزارت گفته «اجازه ندهیم که مسایل سیاسی و دیگر، اقتصاد، تجارت و تردد آزاد مردم را متضرر سازد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.