نماینده پارلمان آلمان: اعتصاب غذای پریانی، نشان‌دهنده وضعیت ناامیدکننده زنان افغانستان است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۹

شاهینه گامبیر، نماینده افغان‌تبار پارلمان آلمان اعتصاب غذای تمنا پریانی در کلن را انتخاب «ابزار شدید اعتراضی» توصیف کرد.

این نماینده حزب سبز در بوندستاگ آلمان گفت انتخاب این ابزار نشان می‌دهد که وضعیت زنان در افغانستان تا چه حد ناامیدکننده است.

این سیاستمدار آلمانی-افغانی‌الاصل روز یکشنبه، ۱۹ سنبله، در پلتفرم شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق خود نوشت: «در کلن فعالان حقوق زن برای جلب توجه به وضعیت دراماتیک زنان در افغانستان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.»

شاهینه گامبیر در سال ۱۹۹۱ در کابل، پایتخت افغانستان زاده شد. او اما در شهر لیندهورشت آلمان بزرگ شد و در سال ۲۰۱۵ به حزب سبز این کشور پیوست.

خانم گامبیر در انتخابات فدرال ۲۰۲۱ به نمایندگی از حزب سبز وارد بوندستاگ، پارلمان آلمان، شد.

از شاهینه گامبیر به‌عنوان اولین نماینده افغانی‌الاصل پارلمان آلمان نام برده می‌شود.

تمنا زریاب پریانی، فعال حقوق زنان از روز جمعه، اول سپتمبر، با خواست به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی در افغانستان تحت کنترول طالبان توسط پارلمان آلمان و سازمان ملل اعتصاب غذا کرد.

در این اعتراض شماری از فعالان حقوق بشر از افغانستان و ایران خانم پریانی را همراهی می‌کنند.

تاکنون نماینده وزارت خارجه آلمان و معاون پارلمان ایالتی این کشور به دیدار خانم پریانی در خیمه تحصن او در شهر کلن رفته‌اند.

نمایندگان دولت آلمان در دیدار از خیمه تحصن فعالان زن افغانستان خواستار پایان اعتصاب غذای تمنا زریاب پریانی شدند و از او برای سخنرانی در پارلمان ایالتی دعوت کردند.

همچنین خانم پریانی به افغانستان اینترنشنال تایید کرده است که ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر افغانستان با او تماس تلفنی برقرار کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها