دفتر رئیس‌الوزرای طالبان: به شماری از اعضای پارلمان و مقام‌های سابق 'کارت مصونیت' دادیم

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰

دفتر رئیس‌الوزرای طالبان اعلام کرده که به شماری از اعضای پارلمان و مقام‌های نظامی حکومت پیشین «کارت مصونیت» داده است.

طبق خبرنامه این دفتر، این کارت‌ها در مراسمی به همین مناسبت توزیع شد، اما نامی از این مقام‌ها و نمایندگان پیشین برده نشده است.

دفتر محمدحسین آخوند افزوده که مولوی ذاکر، رئیس «کمیسیون تماس با شخصیت‌ها» در این همایش گفت: «حکومت تلاش می‌کند تا حد امکان به مسئولان اداره پیشین زمینه زندگی مطمئن را فراهم کند.»

این مقام اداره طالبان که رئیس دفتر مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی محمدحسن آخوند رئیس‌الوزرای طالبان هم است، گفته که این کارت‌ها براساس «طرزالعمل» این کمیسیون توزیع می‌شود.

او افزوده که «شخصیت‌های سیاسی سابق»، که در داخل کشور باقی مانده‌اند، هم می‌توانند از این کارت‌ها دریافت کنند.

اداره طالبان برای دعوت به بازگشت مقام‌های حکومت پیشین و رهبران سیاسی، دفتر ویژه‌ای تشکیل داده و آن را «کمیسیون تماس با شخصیت‌ها» نامیده است.

افرادی که براساس دعوت این دفتر به کشور بازمی‌گردند، به این دلیل «کارت مصونیت» دریافت می‌کنند که از دست جنگجویان گروه طالبان در امان بمانند.

پیشتر گروه طالبان به چنین افرادی نامه‌ای تحت عنوان «امان‌نامه» صادر می‌کرد و در آن از اعضای خود می‌خواست که حامل نامه را اذیت و آزار نکنند.

در دو سالی که از حکومت طالبان می‌گذرد، شماری از مقام‌های نظامی و سیاسی حکومت پیشین به افغانستان بازگشته‌اند. اخیراً یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات پیشین به کابل بازگشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گنج‌های پنهان
خبرها

رادیو

پادکست‌ها