ترامپ در انتقاد از توافق انتقال شش میلیارد دالر به ایران، جو بایدن را 'بی‌کفایت' خواند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

دونالد ترامپ در واکنش به توافق امریکا با جمهوری اسلامی برای مبادله زندانیان در ازای آزادسازی شش میلیارد دالر پول‌های بلوکه‌شده، جو بایدن را «بی‌کفایت» خواند و خواستار برکناری او شد.

آقای ترامپ افزود: «جو بایدن فریبکار چقدر رشوت می‌گیرد؟»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور پیشین امریکا در انتقاد از توافق حکومت جو بایدن رئیس‌جمهور کنونی امریکا برای مبادله زندانیان در ازای آزادسازی شش میلیارد دالر پول بلوکه‌شده ایران، او را «بی‌کفایت» خوانده است.

آقای ترامپ گفته است: «جو بایدن فریبکار چقدر رشوت می‌گیرد؟»

او افزود: «زمانی که رئیس‌جمهور بودم، ۵۸ گروگان را در ازای هیچ پولی پس گرفتم. جمهوری‌خواهان همین حالا خواستار اجرای متمم ۲۵[قانون اساسی] شوند.»

اخیراً رویترز در گزارشی از احتمال توافقی بین ایران و امریکا پس از برگزاری هشت دور مذاکرات در دوحه خبر داد.

احتمالا از اوایل هفته آینده پول‌های مسدود شده ایران در کوریای جنوبی به قطر منتقل خواهد شد و پس از آن پنج زندانی امریکایی و ایرانی مبادله می‌شوند.

بر مبنای این گزارش، شش میلیارد دالر دارایی مسدود شده ایران در اوایل هفته آینده به بانک‌های قطر منتقل می‌شود و پنج شهروند امریکایی بازداشتی در ایران نیز اجازه خروج خواهند یافت.

ایران در ۱۹ اسد چهار شهروند امریکایی را از زندان به حبس خانگی انتقال داد. در پایان همان روز آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا این اقدام را اولین گام از فرایندی خواند که منجر به بازگشت آن‌ها به امریکا خواهد شد.

یک مقام جمهوری اسلامی گفته که این مذاکرات تحت نظر رابرت مالی، نماینده ویژه امریکا در امور ایران، معاون او ابرام پیلی و علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران انجام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته که واشنگتن‌ با انتقال وجوه ایران از کوریای جنوبی به حساب‌های محدودشده از سوی موسسات مالی در قطر موافقت کرده، اما هیچ پولی به طور مستقیم به ایران نمی‌رود. او گفت که پس از انتقال این وجوه مالی، امریکا بر نحوه و زمان استفاده از آن نظارت خواهد داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها