تکواندوی بیروت اوپن ٢٠٢٣؛ مهدی خاوری، تکواندوکار افغان قهرمان و ستاره‌ مسابقات شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

در ادامه مسابقات تکواندوی آزاد بیروت لبنان، حسام حامدی از افغانستان، در رده سنی نوجوانان تکواندوکاران لبنان و عراق را شکست داد و به مدال طلا رسید. در رده جوانان نیز مهدی خاوری، توانست ورزشکاران لبنان، کویت، عراق و ترکیه را شکست دهد و ضمن کسب مدال طلا، ستاره‌ای مسابقات انتخاب شود

در رقابت‌های تکواندوی بیروت اوپن ٢٠٢٣، که بعد از مسابقات قهرمانی نونهالان و نوجوانان تکواندوی آسیا برگزار شد، بیش از دو صد ورزشکار از ٢٨ کشور جهان شرکت کرده بودند.

تیم تکواندوی مهاجرین افغانستان متشکل از چهار ورزشکار (دو دختر و دو پسر) و یک مربی که از ایران در این رقابت‌ها شرکت کرده بود، پس از مدال طلای فاطمه جامی و ملیکا بربری، دو تکواندوکار دختر افغانستان، در بخش پسران نیز خوش درخشید.

ابتدا حسام حامدی تکواندوکار پانزده ساله افغان در وزن مثبت ٧٨ کیلوگرام نوجوانان وارد شیاپ‌چانگ شد و توانست «ایلی دیمن» از لبنان را ٠-٢ شکست دهد. او در دیدار پایانی نیز در دو راوند، عمر ووشیارطاها از عراق را مغلوب کرد و مدال طلای مسابقات را به گردن آویخت.

در این وزن پس از حسام حامدی و ووشیارطاها، «ایلی دیمن» و «چربیل راد» هر دو از لبنان سوم شدند.

به گفته مربی تیم افغانستان، حسام حامدی با این پیروزی‌ها و کسب یک برنز و یک مدال طلا از رقابت‌های تکواندوی قهرمانی نوجوانان آسیا و آزاد بیروت، با اعتماد به نفس و سطح آمادگی که دارد، به مسابقات المپیک نوجوانان نزدیک شده است.

حامدی که با تیم توسن تهران در لیگ ایران حضور دارد و دارای رنکینگ اول در رده سنی خودش (١٥ ساله‌ها) است، یکی از استعدادهای خوب تکواندوی افغانستان به حساب می‌آید.

اوج درخشش ورزشکاران افغانستان در مسابقات بیروت اوپن، در وزن منفی ٥٨ کیلوگرام جوانان اتفاق افتاد؛ چرا که تعدادی از بهترین‌های مسابقات و جهان در این وزن رقابت می‌کردند.

مهدی خاوری تکواندوکار نوزده ساله افغان که رنکینگ چهارم این وزن بود، در بیروت چشم‌ها را به سمت خودش خیره کرد.

در این وزن، چهارده تکواندوکار آماده از کشورهای گوناگون حضور داشتند که یکی از آن‌ها آدریان ویسنته یونتا، رنکینگ اول دنیا از اسپانیا بود. ضمن آن که «گورکیم پولات»، رنکینگ دوم و نایب قهرمان جهان و رافایل قدسی از لبنان، نفر سوم رده‌بندی این وزن نیز در همین دسته مسابقه می‌داد.

مهدی خاوری در مسابقه اول با «چادی هوئیجی» از لبنان رقابت کرد و در دو راوند پیروز و راهی یک چهارم نهایی شد.

در یک‌چهارم نهایی با علی المرشاد از کویت مبارزه کرد و دو بر صفر پیروز شد و به نیمه‌نهایی صعود کرد.

مسابقه نیمه‌نهایی مهدی خاوری می‌توانست بسیار دشوار باشد؛ چون او باید با برنده‌ای دیدار آدریان ویسنته یونتا از اسپانیا، نفر اول رده‌بندی جهانی و محمد ندهیم فرتوسی از عراق مسابقه می‌داد.

فرتوسی نیز تکواندوکار بسیار آماده‌ و پیش از مسابقات، بیش از یک‌ماه در ایران تمرین کرده بود.

به هر حال، مهدی خاوری در نیمه‌نهایی با محمد ندهیم عراقی روبه‌رو شد که رنکینگ اول دنیا را شکست داده بود. در این مسابقه خاوری با مهارت و تیزچنگی، ورزشکار عراقی را شکست داد و فاینالیست شد.

رقابت نهایی واقعا سخت و سنگین بود؛ چون گورکیم پولات از ترکیه، تکواندوکار با کارنامه و دارای مدال جهانی و مسابقات گراندپری بود؛ اما مهدی خاوری آمده بود که قهرمان شود.

او دو بر یک تکواندوکار ترک را نیز شکست داد و ضمن کسب یک مدال خوش‌رنگ، به عنوان فنی‌ترین و بهترین تکواندوکار مسابقات انتخاب شد.

در نهایت در این وزن مهدی خاوری از افغانستان اول، گورکیم پولات از ترکیه دوم و رافایل قدسی از لبنان به همراه محمد ندهیم فرتوسی از عراق مشترکا سوم شدند.

به گفته سید صادق هاشمی، مربی و مسئول امور مهاجرین در فدراسیون تکواندوی ایران که همراه تیم در لبنان حضور داشت، این چهار تکواندوکار از بین بهترین‌ ورزشکاران مهاجر افغان در ایران انتخاب شده بودند.

تیمی که در نهایت از مسابقات قهرمانی نونهالان و نوجوانان آسیا و رقابت‌های تکواندوی بیروت اوپن، سه طلا، یک نقره، دو مدال برنز در مبارزه و یک تندیس در پومسه کسب و امشب لبنان را به مقصد ایران ترک کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
وادی رقابت
دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها