بسته ماندن مرز تورخم؛ 'میلیون‌ها دالر' به بازرگانان افغانستان و پاکستان خسارت وارد شده است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

در پی درگیری هفته گذشته نیروهای پاکستانی و طالبان، گذرگاه تورخم برای نهمین روز بسته مانده است.

رسانه‌های پاکستانی به نقل رئیس اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان نوشتند خسارت بازرگانان دو طرف در این مدت، روزانه پنج میلیون دالر برآورد شده است.

گذرگاه مرزی تورخم روز چهارشنبه (۱۵ سنبله) پس از درگیری میان جنگجویان طالبان و مرزبانان پاکستان بسته شد.

وزارت خارجه طالبان روز شنبه (۱۸ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای در توضیح علت درگیری بین نیروهای پاکستان و طالبان نوشت: «نیروهای پاکستانی زمانی بالای نیروهای سرحدی افغان شلیک کردند که [آن‌ها] مصروف ترمیم یک پوسته امنیتی بودند که سال‌ها قبل اعمار گردیده بود.»

عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت طالبان روز پنجشنبه ۲۳ سنبله به تلویزیون ملی تحت کنترول طالبان گفت که این گروه برای بازگشایی مرز تورخم در حال مذاکره با مقامات پاکستانی است.

منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند تیراندازی زمانی آغاز شد که طالبان به ساخت‌وساز یک ایست بازرسی در نزدیک دروازه تورخم آغاز کردند و نیروهای پاکستانی خواستند مانع آن شوند.

از سویی هم مقامات اسلام‌آباد هم طالبان را به ساخت‌وسازهای «غیرقانونی» و توسل به «شلیک بی‌رویه و بی‌دلیل» به سوی مرزبانان پاکستانی متهم کرده‌اند.

در روزهای گذشته مقام‌های طالبان خواستار بازگشایی گذرگاه تورخم شده‌اند و گفتند که بسته ماندن این مرز، به ضرر بازرگانان دو طرف است.

بسته ماندن این گذرگاه سبب شده که صدها لاری پر از میوه، سبزی و سایر اقلام تجاری در دو طرف مرز گیر بمانند.

زاهدالله، رئیس اتاق تجارت مشترک پاکستان و افغانستان به رسانه پاکستانی فرای‌دی تایمز گفت که بازرگانان دو طرف روزانه پنج میلیون دالر به دلیل بسته ماندن گذرگاه تورخم خسارت می‌بینند.

او افزود که ارزش مجموعی صادرات و واردات میان افغانستان و پاکستان در سال مالی گذشته ۱.۸ میلیارد دالر بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها