سازمان حقوق بشر ایران از قتل ۵۵۱ معترض و مرگ مشکوک ۲۲ تن دیگر در جریان اعتراضات خبر داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

سازمان حقوق بشر ایران آماری از تعداد کشته‌شدگان اعتراضات مردمی در یک سال گذشته ارائه کرد.

بر اساس این گزارش جدید، از ماه سنبله پارسال تاکنون، دست‌کم ۵۵۱ معترض کشته شده و حداقل ۲۲ معترض نیز با مرگی مشکوک جان باخته‌اند.

با گذشت یک سال از آغاز اعتراضات معروف به «خیزش انقلابی شهروندان علیه جمهوری اسلامی در ایران» که با قتل مهسا ژینا امینی توسط پولیس مذهبی این کشور آغاز شد، همچنان پرونده قتل صدها معترض به‌دست نیروهای امنیتی باز است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران با تاکید بر اهمیت مستندسازی جنایات جمهوری اسلامی، سرکوب خونین اعتراضات را یک «جنایت گسترده، برنامه‌ریزی‌شده و سیستماتیک» و «مصداق بارز جنایت علیه بشریت» خواند.

او همچنین خواستار پاسخگو کردن همه افراد دخیل در این جنایات از علی خامنه‌ای و سران جمهوری‌ اسلامی گرفته تا تمام «نیروهای سرکوب‌گر» شد.

بر اساس گزارش این سازمان، کشته شدن دست‌کم ۵۵۱ معترض از جمله ۶۸ کودک و ۴۹ زن در این خیزش ثبت و تایید شده است.

اکثر این معترضان با سلاح گرم یا ضربات باتوم به قتل رسیده‌اند و به گفته سازمان حقوق بشر ایران، نهادهای رسمی جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را به‌کار بسته‌اند تا قتل آنان را انکار یا با ارائه اطلاعات غلط، اخبار مربوط به مرگشان را مخدوش کنند.

بر اساس گزارش جدید سازمان حقوق بشر ایران، کشته‌شدگان اعتراضات از ۲۶ استان مختلف گزارش شده‌اند اما بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان سیستان و بلوچستان با ۱۳۶ نفر، تهران با ۷۷ نفر، کردستان با ۵۷ نفر، آذربایجان غربی با ۵۶ نفر و مازندران با ۴۲ نفر بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.