کشتی قهرمانی جهان ٢٠٢٣؛ اوج هیجان در رقابت جذاب حسن یزدانی و دیوید تیلور

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

مسابقه نهایی وزن ٨٦ کیلوگرام کشتی آزاد قهرمانی جهان در بلگراد صربستان، امشب بین حسن یزدانی از ایران و دیوید تیلور از امریکا برگزار می‌شود. این ششمین تقابل این دو کشتی‌گیر عنوان‌دار و نامی است. در پنج مبارزه قبلی، چهار بار تیلور پیروز بوده و فقط یک بار یزدانی برنده شده است.

افراد زیادی رقابت تیلور و یزدانی را «ال‌کلاسیکوی» کشتی دنیا می‌دانند. زمانی که رقابت‌های وزن ٨٦ کیلوگرام کشتی قهرمانی جهان امسال قرعه‌کشی می‌شد، همه در باره یک موضوع سخن می‌زدند و آن این بود که یزدانی و تیلور تا دیدار نهایی با یکدیگر برخورد نمی‌کنند تا باردیگر شاهد یک ال‌کلاسیکوی دیگر در کشتی باشیم.

دیوید تیلور امریکایی علاوه بر افتخارات دیگر، دارنده یک مدال طلای المپیک، دو مدال طلا و یک نقره از مسابقات کشتی قهرمانی جهان و دو مدال طلا از رقابت‌های جام جهانی کشتی است.

حسن یزدانی نیز به جز قهرمانی‌های متعدد در آسیا و رویدادهای دیگر، توانسته یک طلا و یک نقره از المپیک، سه طلا، دو نقره و یک مدال برنز از مسابقات قهرمانی جهان کسب کند.

این دو کشتی‌گیر تا پیش از مسابقه نهایی، تمام حریفان شان را با قدرت شکست داده‌اند.

حسن یزدانی در دور اول استراحت کرد و دیوید تیلور نیز مسابقه نداشت.

یزدانی در یک‌شانزدهم، «جایدن لاورنس» از استرالیا را با ضربه فنی برد و دیوید تیلور در چهارده ثانیه، «صوفیان بیلمر» مراکشی را ضربه فنی کرد.

تیلور در یک‌هشتم نهایی، در ٣٩ ثانیه، بنجامین گریل از اتریش را با ضربه فنی شکست داد و یزدانی هم بیامباسورین از منگولیا را ضربه فنی کرد.

در یک‌چهارم نهایی، حسن یزدانی «ناظم امینه» از سن‌مارینو را ٢-٧ مغلوب کرد و دیوید تیلور نیز ماگومید شاریپوف از بحرین را با ضربه فنی از پیش رو برداشت.

در نیمه‌نهایی، دیوید تیلور ٠-٧ عظمت دولت‌بیکف از اوزبیکستان را شکست داد و حسن یزدانی نیز جاورایل شاپف از اوزبیکستان را ضربه فنی کرد.

مسابقات کشتی قهرمانی جهان ٢٠٢٣، هفتاد و سومین دوره این رقابت‌ها است که کسب سهمیه المپیک نیز محسوب می‌شود. به غیر از رقابت یزدانی و تیلور، چند فاینل دیگر نیز امشب به این ترتیب برگزار می‌شود:

٦١ کیلوگرم: ویتالی آروجایو (امریکا) – عباس گادژی ماگومدوف (روسیه)

٧٠ کیلوگرم: امیرمحمد یزدانی (ایران) – زاین رترفورد (امریکا)

١٢٥ کیلوگرم: امیرحسین زارع (ایران) – گنو پتریاشویلی (گرجستان)

مسابقات نهایی، ساعت ٨:٣٠ امشب به وقت کابل آغاز خواهند شد. رقابت‌هایی که چشم همه به مسابقه یزدانی و تیلور دوخته خواهد شد تا در وزن هشتاد و شش کیلوگرام، این دو کشتی‌گیر روی تشک بیایند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها