ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان دو ساله شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

بیست‌وهفتم سنبله دومین سالگرد ممنوعیت رسمی آموزش دختران در افغانستان تحت کنترول طالبان است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به این مناسبت ممنوعیت آموزش دختران را «نقض غیرقابل توجیه حقوق بشر» و باعث آسیب‌های درازمدت برای کل کشور دانسته است.

آقای گوترش روز دوشنبه (۲۷ سنبله) در صفحه کاربری خود در شبکه ایکس، توییتر سابق، نوشت که «دختران به مکتب تعلق دارند، بگذارید آن‌ها وارد مکتب شوند.»

دو سال پیش در چنین روزی وزارت معارف طالبان با پخش اطلاعیه‌ای از دانش‌آموزان پسر و آموزگاران مرد در افغانستان دعوت کرد تا به مدارس و مکاتب برگردند.

در این اطلاعیه وزارت معارف طالبان، اما هیچ اشاره‌ای به بازگشت دانش‌آموزان دختر و آموزگاران زن به مکاتب نشده بود.

در دو سال گذشته زنان و دختران در افغانستان در واکنش به ممنوعیت آموزش بارها دست به اعتراضات در سرتاسر کشور زدند. این تصمیم طالبان با اعتراضات کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی نیز به همراه بود.

با این حال، رهبران طالبان به اعتراضات در برابر ممنوعیت آموزش در افغانستان وقعی نگذاشتند و اکنون با گذشت دو سال هنوز دروازه‌های مکاتب در افغانستان به روی دختران بسته است.

براساس آمارهایی که در مورد دختران محروم از آموزش پخش شده، در این دو سال حدود ۸۰ درصد دختران واجد شرایط آموزش در مکاتب و دانشگاه‌ها، شامل بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، از آموزش محروم ماندند.

رهبران طالبان با این استدال که آموزش دختران واجب نیست و شرایط آموزش برای آنها مطابق نظر این گروه فراهم نیست، آموزش دختران را به دوره ابتدایی مکاتب محدود کرده‌اند.

در حال حاضر، افغانستان در جهان تنها کشوری است که دختران در آن به گونه رسمی از آموزش محروم هستند. این امر زمینه‌ساز طرح درخواست‌های گسترده‌ای برای به رسمیت شناختن «آپارتاید جنسی» در افغانستان شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها