رهبر جمعیت علمای پاکستان: طالبان و پاکستان برای مشورت با یک‌دیگر کمیسیون مشترک تشکیل دهند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷

سه روز پس از بازگشایی مرز تورخم، مولانا فضل الرحمان، رهبر جمعیت علمای اسلام در پاکستان خواستار تشکیل کمیسیون مشترکی برای آشتی و مشورت با طالبان شد.

این حامی طالبان گفته که در ایجاد این کمیسیون می‌تواند نقش کلیدی بازی کند.

به نقل از روزنامه اکسپرس تریبون، مولانا فضل الرحمن روز یکشنبه در سخنرانی خود در جلسه شورای ولایتی این حزب گفت که در صورت تشکیل کمیسیون مشترک، حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان می‌تواند نقش اساسی داشته باشد.

این سیاستمدار با نفوذ اسلام‌گرا در حالی می‌خواهد به عنوان میانجی بین طالبان و اسلام آباد نقش ایفا کند که تلاش‌های قبلی مقامات ملکی و نظامی پاکستان برای جلوگیری از درگیری مرزی و نفوذ شبه نظامیان به خاک پاکستان، نتیجه‌ای مطلوب نداشته است.

گذرگاه مرزی تورخم در ۱۵ سنبله به دلیل درگیری جنگجویان طالبان و نیروهای پاکستانی بسته شد و روز جمعه با گذشت ۹ روز دوباره بازگشایی شد.

اکسپرس تریبون به نقل از منابع خود نوشت که سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان و امیرخان متقی، وزیر خارجه این گروه در بازگشایی گذرگاه تورخم نقش کلیدی داشتند.

آنها گفته‌اند که بازگشایی مرز تورخم مشروط به خروج طالبان پاکستانی از چترال است، گروهی که اخیرا پاسگاه‌های نیروهای امنیتی پاکستان را در این منطقه هدف حملات مرگباری قرار داد.

تحریک طالبان افغانستان با تحریک طالبان پاکستان روابط نزدیکی دارد و هر دو هم‌نام هستند و پرچم‌های مشابه دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها