رئیس‌جمهور ایران در دیدار با دبیرکل سازمان ملل، از آینده افغانستان ابراز نگرانی کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

رئیس‌جمهور ایران در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از آینده سیاسی و اجتماعی افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

ابراهیم رئیسی برای شرکت در هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویارک رفته است.

سایت ریاست‌جمهوری ایران روز سه‌شنبه (۲۸ سنبله) در خبرنامه‌ای نوشت که ابراهیم رئیسی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با آنتونیو گوترش دیدار کرده است.

بر اساس این خبرنامه، ابراهیم رئیسی «با اشاره به نگرانی کشورها در قبال آینده سیاسی و اجتماعی افغانستان، یمن و سوریه و همچنین تجزیه‌طلبی در افریقا در سایه زیاده‌خواهی و قدرت‌طلبی نظام سلطه، نقش مهم سازمان ملل در جلوگیری از ظلم به مردم این کشورها را یادآور شد.»

در این خبرنامه توضیحی درباره نگرانی کشورها از آینده سیاسی و اجتماعی افغانستان نوشته نشده، اما جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملل و جامعه جهانی پیوسته بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کرده‌اند؛ آنچه طالبان دخالت در امور داخلی خود خوانده است.

جمهوری اسلامی ایران به رغم روابطی نسبتا نزدیک با طالبان و پذیرفتن دیپلومات‌های این گروه در سفارت افغانستان در تهران، در دو سال گذشته بارها تاکید کرده «حکومت فراگیر به نمایندگی از همه اقوام، مذاهب و مردم افغانستان مورد تاکید و حمایت جمهوری اسلامی ایران است.»

قرار است نماینده جمهوری اسلامی در نشست فرمت مسکو درباره افغانستان که ۷ میزان در شهر کازان روسیه برگزار می‌شود، شرکت کند.

ضمیر کابلوف، نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان پیشتر گفته بود که موضوع تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان در دستور کار فرمت مسکو است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
گنج‌های پنهان

رادیو

پادکست‌ها