بازگشت به صحنه بین‌المللی؛ بشار اسد پس از ۱۹ سال برای اولین بار به چین سفر کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

بشار اسد رئیس حکومت سوریه پس از سال‌ها انزوا از صحنه بین‌المللی روز پنجشنبه در سفر رسمی برای شرکت در بازی‌های آسیایی هانگژو به چین رفت. خبرگزاری فرانسه گزارش داد نقش بیجینگ در فرآیند بازسازی سوریه یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای رهبران دو کشور خواهد بود.

بشار اسد پس از یک جنگ داخلی خونین که منجر به تخریب گسترده زیرساخت‌ها و نابودی بخش‌های مختلف اقتصاد این کشور شد، به دنبال بودجه برای بازسازی کشور است.

حکومت تحت رهبری بشار اسد در حال حاضر تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار دارد.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفت: "ما معتقدیم که سفر بشار اسد، رئیس جمهور سوریه اعتماد سیاسی و همکاری دوجانبه را در بخش‌های مختلف بین دو کشور تقویت می‌کند و روابط دوجانبه را به سطح جدیدی ارتقا می‌دهد."

او خاطرنشان کرد که از زمان برقراری روابط دیپلوماتیک شصت و هفت سال پیش، روابط میان سوریه و چین از توسعه سالم و پایدار برخوردار بوده است.

این اولین سفر بشار اسد به چین پس از شروع جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ است.

اسد پیش از این یک بار دیگر در سال ۲۰۰۴ برای دیدار با هو جینتائو، رئیس‌جمهور وقت چین به این کشور سفر کرده بود.

چین یکی از متحدان رئیس جمهور اسد است و به طور منظم طی جنگ دوازده ساله سوریه از پشتیبانی قطعنامه‌های مخالف دولت سوریه در سازمان ملل و شورای امنیت سرباز می‌زند.

چین به عنوان یک بازیگر قدرتمند اقتصادی در منطقه استراتژیک تاریخی خاورمیانه به دنبال تطبیق سرمایه گذاری‌های عظیم در زیرساخت‌ها برای بهبود ارتباطات تجاری بین آسیا، اروپا و افریقا است.

سوریه در جنوری ۲۰۲۲ به این پروژه پیوست و امیدوار بود منافع اقتصادی قابل توجهی به دست آورد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها