خاکسپاری یک پدر و پسر که در ولسوالی ارزگان خاص "سر بریده شدند"

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۳۰

منابع محلی در ولایت ارزگان به افغانستان اینترنشنال می‌گویند یک پدر و پسر در ولسوالی ارزگان خاص توسط افراد ناشناس سربریده شده‌اند.

به گفته منابع، حاجی حسن و فرزندش علی خان روز چهارشنبه (۲۹ سنبله) به طور فجیع سربریده شدند و اجساد آنها روز پنجشنبه به خاک سپرده شد.

این منابع گفتند افراد کشته شده هزاره و باشندگان منطقه جوی‌نو ولسوالی ارزگان خاص بودند. براساس اطلاعات منابع آنها زمانی که میوه خشک را برای فروش به بازار می‌بردند در منطقه تنگی سبزچوب این ولسوالی «با چاقو سر بریده شده‌اند.»

تصاویری که در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته نشان می‌دهد که اجساد این دو نفر خونین است. منابع محلی گفتند بدن این دو نفر با «چاقو پاره پاره» شده است.

ویدیویی که به دست ما رسیده نشان می‌دهد که ساکنان محل اجساد آنها را دفن می‌کنند.

ساکنان این منطقه می‌گویند پس از تسلط طالبان بر افغانستان دستکم ۱۷ نفر از باشندگان این منطقه که همه هزاره و شهروندان عادی هستند «به طور سیستماتیک» کشته شده‌اند.

این منابع گفتند شماری از افراد طالبان در مراسم دفن این دو نفر حضور یافتند و از مردم محل خواستند برای یافتن عاملان این قتل همکاری کنند. مقامات محلی طالبان به ساکنان ولسوالی ارزگان خاص گفته‌اند که این گروه نمی‌تواند برای هر خانه یک سرباز تعیین کند.

با این حال مقامات طالبان در مورد کشته شدن پدر و پسر و دیگر ادعای که ساکنان این ولسوالی مطرح می‌کنند اظهار نظر نکرده‌اند.

در هفته‌های اخیر تصاویری از ولسوالی ارزگان خاص منتشر شده که نشان می‌دهد افراد مسلح درخت‌های میوه ساکنان این منطقه را قطع می‌کنند.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند جامعه هزاره به دلیل قومیت و همچنین به دلیل اینکه عمدتا شیعه هستند تحت حاکمیت طالبان به شدت هدف خشونت قرار می‌گیرد.

سازمان عفو بین‌الملل بارها از "حملات سیستماتیک" بر هزاره‌‌‌ها در افغانستان خبر داده و گفته این حملات جنایت علیه بشریت است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها