سازمان ملل برای نخستین بار برای بررسی «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان نشستی برگزار کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

سازمان ملل برای نخستین بار نشستی برای بررسی «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های حقوق بشری برگزار کرد.

این نشست روز جمعه (۳۱ سنبله) با عنوان «مبارزه با آپارتاید جنسیتی» در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد.

اخیراً فعالان حقوق بشر و حامیان حقوق زنان درخواست‌های زیادی برای به رسمیت‌شناختن «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان تحت کنترول طالبان مطرح کرده‌اند.

در نشست روز جمعه سازمان ملل ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای افغانستان، رینا امیری نماینده ویژه امریکا برای حقوق بشر و زنان افغانستان و شماری از نمایندگان کشورهای سازمان ملل سخنرانی کردند.

آقای بنت در این نشست در مقر سازمان ملل در نیویارک گفت که اگرچه خشونت مبتنی بر جنسیت در قوانین بین‌الملل به‌عنوان جرم به رسمیت شناخته شده، اما «آپارتاید جنسی» هنوز به عنوان یک جرم بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است.

به گفته آقای بنت، برخی مسائل فنی درباره «آپارتاید جنسیتی» همچنین سوال‌های حقوقی در این مورد وجود دارد که نیاز است برای آنها پاسخی پیدا شود.

او باری دیگر پیشنهاد خود را درباره تهیه گزارش ویژه‌ای تکرار کرد که در آن بر وضعیت زنان و دختران در افغانستان از دیدگاه ویژگی‌های «آپارتاید جنسیتی» بررسی شود.

آقای بنت افزود که اگر این گزارش تهیه شود، می‌تواند به پرسش‌های فنی که ممکن است در شورای امنیت سازمان ملل درباره آپارتاید جنسیتی در افغانستان مطرح شود، پاسخ بدهد.

نمایندگان شماری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری از جمله هدر بار، مسئول بخش زنان، دیدبارن حقوق بشر هم در «جلسه آپارتاید جنسیتی» سازمان ملل درباره افغانستان سخنرانی کرد.

برخی از فعالان حقوق زن و دیپلومات‌های پیشین افغانستان از جمله عادله راز، نماینده پیشین افغانستان در سازمان ملل هم در این برنامه سخنرانی کردند.

فعالان حقوق بشر در افغانستان در ماه‌های گذشته کارزارهایی را برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی در افغانستان برگزار کردند.

برگزاری یک نشست رسمی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با عنوان «مبارزه با آپارتاید جنسیتی» در افغانستان، یک موفقیت به فعالان این کارزار به شمار می‌رود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.