لاوروف به افغانستان اینترنشنال: منتظر بحث درباره چگونگی کمک همسایگان به افغانستان هستیم

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۱

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مورد نشست فرمت مسکو به خبرنگار افغانستان اینترنشنال گفت که این کشور به دنبال بحث درباره چگونگی کمک کشورهای همسایه برای غلبه بر مشکلات فعلی افغانستان است.

قرار است نشست فرمت مسکو در هفت میزان با حضور نمایندگان ۱۰ کشور در کازان روسیه برگزار شود.

نشست فرمت مسکو روز جمعه، ۷ میزان برگزار می‌شود و نمایندگان روسیه، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان در آن شرکت می‌کنند.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

وزیر خارجه روسیه روز شنبه (اول میزان) در نشست خبری در نیویورک همچنین به مریم رحمتی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال گفت که سفارت روسیه در کابل فعال است و سفیر این کشور در کابل حضور دارد و به کارش ادامه می‌دهد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اخیرا گفت که در نشست فرمت مسکو درباره وضعیت کنونی افغانستان، آشتی بین افغان‌ها، امنیت منطقه‌ و بازسازی افغانستان پس از جنگ گفت‌وگو می‌شود.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان هم گفته که موضوع تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان در دستور کار این نشست است.

پهپاد ایران در جنگ اوکراین

آقای لاوروف همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار افغانستان اینترنشنال درباره استفاده این کشور از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین گفت که مقامات روسی بارها در بیانیه‌های مختلفی گفته‌اند که هیچ مدرکی در مورد این ادعاها وجود ندارد و اثبات این ادعاها توسط هیچ کس ارائه نشده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین درباره از سرگیری مذاکرات برجام گفت که بررسی الزامات مربوط به برنامه موشکی ایران ربطی به برنامه هسته‌ای ایران ندارد و صرفا با هدف رسیدن به مصالحه در قطعنامه گنجانده شد.

آقای لاوروف با بیان این که محدودیت‌ها در قبال برنامه موشکی ایران در ۱۸ اکتبر به پایان می‌رسد گفت که لندن، پاریس و برلین اعلام کرده‌اند که می‌خواهند اقدامات متناسبی را با تمرکز بر ادامه محدودیت‌ها در قبال ایران روی دست می گیرند.
او گفت که موضوع محدودیت‌ها بر نحوه پاسخگویی ایران در این خصوص تاثیر خواهد داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سفیران
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.