وزیر معارف طالبان: کشورهای دیگر با تکنولوژی به آسمان رسیدند ما هنوز در زمین نشسته‌ایم

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۱

حبیب‌الله آغا، وزیر معارف طالبان با تاکید بر ضرورت فراگیری علوم عصری و دینی گفت «کشورهای دیگر با تکنولوژی به آسمان رسیدند، ما هنوز در زمین نشسته‌ایم.»

جهان اما می‌گوید که طالبان با محروم کردن دختران از آموزش جلوی پیشرفت افغانستان را می‌گیرد.

حبیب‌الله آغا در مراسم گشایش تاسیسات یک مکتب در ولسوالی آقچه جوزجان از پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر یاد کرد و گفت: «ما عقب ماندیم، سرک نداریم، برق نداریم و کلید آن به دست دیگران است.»

این مقام طالبان در حالی از ضرورت فراگیری علوم عصری برای دانش‌آموزان سخن می‌گوید که طالبان از دو سال بدین‌سو دختران را از رفتن به مکتب محروم و از دانشگاه منع کرده است.

براساس آمارهایی که در مورد دختران محروم از آموزش پخش شده، در این دو سال حدود ۸۰ درصد دختران واجد شرایط آموزش در مکاتب و دانشگاه‌ها، شامل بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، از آموزش محروم شدند.

با این‌حال سازمان ملل می‌گوید که محرومیت دختران از آموزش تاثیری چند نسلی بر افغانستان گذاشته و سبب افزایش «کودک‌همسری، کار اجباری کودکان و همچنین خشونت خانگی علیه زنان» خواهد شد.

با وجود اصرار جامعه بین‌المللی و بسیاری از کشورهای اسلامی برای بازگشایی مکاتب دخترانه و کار زنان، طالبان به محرومیت زنان و اعمال سیاست های سختگیرانه علیه آنها ادامه داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.