رئیس مستعفی کمیته دفاعی پارلمان بریتانیا از اظهاراتش درباره 'تعامل با طالبان' دفاع کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۱

رئیس مستعفی کمیته دفاعی پارلمان بریتانیا گفته بر اظهارات قبلی‌اش مبنی بر اینکه بریتانیا باید با طالبان تعامل داشته باشد، می‌ایستد.

توبیاس الوود هشدار داد که اگر غرب افغانستان را نادیده بگیرد، این کشور ممکن است به یک تهدید بزرگ تبدیل شود.

روزنامه تلگراف روز جمعه، ۳۱ سنبله، گزارش داد که توبیاس الوود در نخستین مصاحبه خود پس از استعفایش، از اظهاراتی که درباره تعامل با طالبان کرده بود، دفاع کرده است.

آقای الوود به تلگراف گفت: «کاملا قابل درک بود که این موضوع باعث توهین شد، اما مطمینا روی فراخوان خود می‌ایستم و می‌گویم که بیایید در مورد آن بیشتر بدانیم.»

توبیاس الوود در ماه سرطان امسال، با نشر ویدیویی در توییتر از «پیشرفت‌های واقعی» در افغانستان سخن گفت و خواهان مذاکره با طالبان و بازگشایی سفارت بریتانیا در کابل شد.

او در این توییت از طالبان بخاطر آنچه که او «امنیت گسترده، کاهش فساد و پایان تجارت تریاک» در افغانستان می‌خواند، ستایش کرد.

این اظهارات با انتقادهای تند در افغانستان و بریتانیا مواجه شد.

به دنبال انتقادهای گسترده، رئیس‌ کمیته دفاعی پارلمان بریتانیا از سخنانش عذرخواهی و ویدیویش را از توییتر حذف کرد.

آقای الوود روز پنجشنبه، ۲۹ سرطان، در یادداشتی اعتراف کرد که برداشت او از طالبان «اشتباه» بوده و چندی بعد استعفا کرد.

با این‌حال آقای الوود می‌گوید «تهدید بزرگی در افغانستان وجود دارد که ما به سادگی نمی‌توانیم آنچه را که واقعا در حال وقوع است، نادیده بگیریم.»

او به‌رغم اینکه برادرش را در بمب‌گذاری بالی از سوی القاعده از دست داد، می‌گوید که «من همیشه کنجکاو بودم که ببینم ما برای حمایت از کشوری که دهه‌ها جنگ را تحمل کرده است و به‌ویژه با افراط‌گرایی اسلامی گره خورده است، چه کاری انجام می‌دهیم.»

این سیاستمدار بریتانیایی با اشاره به دوره‌های ریاست‌جمهوری حامد کرزی و اشرف‌ غنی در بیست سال اخیر و با انتقاد از نقش غرب در این کشور، گفت که در این دو دوره «غرب به جای راه‌حل، تبدیل به مشکل شد و سپس از این کشور خارج شد.»

با این‌حال او هشدار می‌دهد که در سال‌های آینده افغانستان دوباره به دامان غرب خواهد افتاد. «زیرا کشور یا از طریق فاجعه اقتصادی و یا از سوی تروریسم دوباره سقوط خواهد کرد».

توبیاس الوود تاکید می‌کند که افغانستان بدون تعامل و مداخله جهان منفجر خواهد شد و «احتمالا به یک دولت دست‌نشان‌ده چین» تبدیل خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.