شورای مقاومت ملی: طالبان به طور سیستماتیک مردم تشیع و هزاره ولسوالی ارزگان خاص را می‌کشند

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۱

در پی کشته شدن شماری از هزاره‌های ساکن ولسوالی ارزگان خاص، شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان می‌گوید نیروهای محلی طالبان طی دو سال اخیر «دست به کشتار سیستماتیک مردم اهل تشیع و هزاره» این منطقه زده‌اند.

اخیرا یک پدر و پسر در ولسوالی ارزگان خاص توسط افراد ناشناس سربریده شدند.

پیشتر منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که حاجی حسن و فرزندش علی خان به طور فجیع سربریده شدند و اجساد آنها روز پنجشنبه به خاک سپرده شد.

این منابع گفتند افراد کشته شده هزاره و باشندگان منطقه جوی‌نو ولسوالی ارزگان خاص بودند. براساس اطلاعات منابع آنها زمانی که میوه خشک را برای فروش به بازار می‌بردند در منطقه تنگی سبزچوب این ولسوالی «با چاقو سر بریده شده‌اند.»

مقامات طالبان تاکنون درباره کشته شدن ساکنان ولسوالی ارزگان خاص اظهار نظر نکرده اند.

شورای مقاومت ملی با اشاره به سر بریده شدن این دو شهروند گفته است در جریان دو سال گذشته تعداد ۱۷ تن از ساکنان ولسوالی ارزگان خاص کشته‌ شده‌اند.

این شورا تاکید کرده که در تاریخ ۲۱ سنبله نیز فردی به نام سید امیر علوی در منطقه جوی‌نو این ولسوالی به طرز مشکوکی کشته شده است.

شورای مقاومت ملی روز شنبه (اول میزان) در این بیانیه و به نقل از مردم محل نوشته است «دو تن از فرماندهان طالبان که در پنجشیر و اندراب‌ها مشغول سرکوب مردم هستند دست به چنین فجایعی زده‌اند.»

این شورای نامی از فرماندهان طالبان نبرده است.

شورای مقاومت ملی همچنین افزوده است که افراد مسلح محلی با حمایت طالبان «دست به آتش زدن مزارع، خانه‌ها، اموال مردم، قطع درختان و چپاول دارایی‌های مردم زده‌اند.»

این شورا کشتار هزاره‌های این منطقه را «جنایت‌های زنجیره‌ای طالبان» خوانده و گفته است تاکنون هیچ اقدامی برای جلوگیر از این رویدادها صورت نگرفته و هیچ فردی در ارتباط با این وقایع بازداشت نشده‌‌ است.

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان کشتار ساکنان ولسوالی ارزگان خاص را محکوم کرده و از نهادهای بین‌المللی به ویژه سازمان ملل و نمایندگی این سازمان در افغانستان (یوناما) خواست هرچه زوتر جهت جلوگیری از رخدادهای مشابه اقدام کند.

این شورا خواهان تحقیقات یوناما درباره کشتار هزاره‌های ولسوالی ارزگان خاص شده و گفته این سازمان نتایج تحقیقات خود را با مردم در میان بگذارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.